Denník N

Koalícia si odhlasovala nebezpečnú páku na vedúcich úradníkov

Klientske centrum v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Klientske centrum v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na nekvalitných úradníkov máme zákon, ale nevyužívame ho, tak si vláda našla rýchlejšiu a horšiu cestu.

Parlament vo štvrtok prijal novelu zákona o štátnej službe, ktorá okrem významného posilnenia personálnych právomocí ministra vnútra uvoľňuje ruky aj iným vedúcim štátnych úradov pri odvolávaní svojich podriadených. Po novom sa bez udania dôvodu budú môcť odvolávať dokonca aj vedúci odborov na okresných úradoch. Často sú to pritom osoby, ktoré sú vo funkciách dlhé roky bez ohľadu na to, kto práve vládne v Bratislave.

Keby sa na tento krok odhodlal Robert Fico v čase svojho premiérovania, presne toto je jedna z vecí, pri ktorých by súčasné vládne strany burcovali ľud kritikou, že Smer ide ovládnuť štátnu správu.

Teraz Fico nevládne, tak sa to celé deje pod heslom odpolitizovania štátnej správy a zvýšenia jej transparentnosti. V skutočnosti je to hlavne snaha mať možnosť povyhadzovať v zrýchlenom konaní skutočných či domnelých ľudí Smeru na úradoch.

Aby nedošlo k omylu, samozrejme, že v štátnej správe robia vo vedúcich funkciách aj neschopní ľudia, ktorí sa do nich dostali vďaka politickým či iným konexiám. Je bez akejkoľvek pochybnosti, že takýchto úradníkov treba vymeniť a nahradiť niekým schopnejším v skutočnom konkurze so skutočnými konkurentmi.

Lenže tu sa vládna koalícia snaží vyvolať dojem, že to nemôže urobiť už dnes. Nie je to pravda.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie