Denník N

Slovenských brancov cvičí profesionálny vojak, armáda mlčí

Michal Feling v uniforme slovenských brancov.
Michal Feling v uniforme slovenských brancov.

Inštruktorom polovojenskej organizácie je vojak z protivzdušnej brigády, ktorý absolvoval výcvik ruskej „vojensko – vlasteneckej“ asociácie. Branci sa opäť chystajú chodiť do škôl.

Inštruktorom a spoluzakladateľom polovojenskej jednotky Slovenských brancov je aj profesionálny vojak Michal Feling z Protilietadlovej raketovej brigády v Nitre. V armáde je viac ako rok a pol a má hodnosť slobodníka. V práci je „operátor protivzdušnej obrany“, vo voľnom čase trénuje brancov.

Web organizácie, ktorú monitoruje Slovenská informačná služba aj polícia, o ňom oficiálne píše ako o inštruktorovi. Fotografoval sa s veliteľom Slovenských brancov Petrom Švrčekom počas ich nedávneho parašutistického výcviku, na verejnom facebookovom profile má Feling fotografie v uniforme armády aj brancov.

Vo svojom životopise na stránke brancov píše, že je „tvorca štandardizačného programu“ – teda výcviku – a svoje skúsenosti nadobudol aj účasťou na komplexnom vojenskom výcviku ruskej asociácie Stjag či absolvovaním výcviku na úrovni asistent inštruktor v ruskom bojovom umení Stenka.

feling švrček
Feling (vľavo) a Peter Švrček (v strede) na parašutistickom výcviku v septembri. Foto – Facebook Petra Švrčeka

Stjag podporuje ruských separatistov na východe Ukrajiny. Píše o nich oslavné texty a mnohí jej členovia sa k nim aj pridali. V asociácii Stjag prešiel výcvikom aj veliteľ brancov Peter Švrček. U Slovenských brancov začínal aj Martin Keprta, ktorý bojuje na strane separatistov proti ukrajinskej armáde.

Je jediný?

Denník N sa Felinga pýtal, či svoje aktivity a členstvo v brancoch oznámil armáde pred vstupom do nej a či o nich vedia jeho nadriadení, a tiež na to, či oznámil výcvik v ruskej nacionalistickej organizácii a či používa pri výcviku brancov výstroj slovenskej armády. Odpovedal, že svoj voľný čas radšej strávi prípravou slovenských občanov na riešenie krízových situácií než odpoveďami na otázky.

„Pripravenosť, o ktorej hovorím, by mala byť jedným z hlavných pilierov každého štátneho zriadenia, a to je teraz pre mňa prioritou,“ odpísal. Švrček Denníku N povedal, že podľa jeho informácií ide o jediného profesionálneho vojaka medzi brancami, a potvrdil, že Feling im vo výcviku pomáha.

Vojaci podľa zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov nesmú byť členmi politickej strany alebo hnutia a nesmú byť aktívnymi účastníkmi ich aktivít. Branci stranou ani hnutím nie sú. Ich veliteľ Švrček sa však k politike vyjadruje: je za vystúpenie Slovenska z NATO a branci chcú „obnoviť hranice“.

Člen vedenia brancov Tomáš Bičkoš zasa píše o našom členstve v Severoatlantickej aliancii ako o „členstve v proteroristickej agresívnej organizácii pod imperiálnym vplyvom USA“.

Šéf slovenských brancov Peter Švrček učí deti v Ludaniciach strieľať slepými zo samopalu. Foto – Slovenskí branci
Šéf slovenských brancov Peter Švrček učí deti v Ludaniciach strieľať slepými zo samopalu. Foto – Slovenskí branci

Armáda, ktorej je Feling zamestnancom, priamo neodpovedala na otázky, či o jeho aktivitách vedia a či sú zlučiteľné s profesiou vojaka. „K bezpečnostnej spoľahlivosti osoby v zmysle zákona o ochrane utajovaných skutočností nie je možné poskytnúť bližšie informácie. Vzhľadom na nárast extrémistických aktivít sú prijímané komplexné opatrenia v rámci ministerstva obrany spolu so zahraničnými partnermi,“ odpísal hovorca armády Štefan Zemanovič.

Chcú ísť opäť do škôl

Branci chcú podľa informácií Denníka N obnoviť „branné cvičenia“ na základných a stredných školách, kde okrem streľby a zdravovedy učili deti aj o dejinách Slovanov. Chystali sa ísť do jednej zo základných škôl v Topoľčanoch. Jej riaditeľ však už vopred hovorí, že ich tam nepustí.

Branci boli pred prázdninami na školách v Ludaniciach, Preseľanoch a na strednej škole v Humennom. Po tom, ako Denník N napísal o ich návštevách školákov, počas ktorých deti učili strieľať so slepými nábojmi zo samopalov, sa riaditeľ ludanickej školy verejne ospravedlnil. Minister Juraj Draxler vydal pred začiatkom školského roku výzvu, v ktorej školy pred podobnými organizáciami varuje. „Chcel by som požiadať riaditeľov, aby dali veľký pozor na to, koho vpustia k deťom do tried, a v prípade branných cvičení spolupracovali najmä s našou armádou,“ napísal Draxler na webe ministerstva. Školy, kam branci prišli, má preveriť aj štátna školská inšpekcia.

Denník N oslovil vedenie piatich základných škôl v rôznych väčších mestách. O Slovenských brancoch a ich aktivitách vedeli len na ZŠ Mirka Nešpora v Prešove. Čítali Draxlerovu výzvu aj článok v Učiteľských novinách a na podobné skupiny si chcú dať pozor.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie