Denník N

Desať rokov po páde vlády: Radičová a spol. stále nezmierení, Fico opäť na vzostupe

Keď padala Radičovej vláda. Foto - TASR
Keď padala Radičovej vláda. Foto – TASR

Vláda Ivety Radičovej sa rozpadla pred desiatimi rokmi. Hlavní aktéri spomínajú na kľúčové hlasovanie. Bývalá premiérka tvrdí, že ona nerozhodla spojiť hlasovanie o eurovale s dôverou vláde. Zmenili sa odvtedy Richard Sulík a Igor Matovič, ktorí vládu povalili?

„Do poslednej sekundy som si nemyslel, že vláda padne. A zrazu sa stalo, čomu som neveril. Bolo to veľkým sklamaním, nikdy na to nezabudnem,” spomína niekdajší politik KDH Pavol Hrušovský na pád vlády Ivety Radičovej.

Presne pred desiatimi rokmi – 11. októbra 2011 viedol rokovanie parlamentu, ktorý v kľúčovom hlasovaní rozhodol o predčasnom konci Radičovej kabinetu. „Bolo to smutné a ten pocit neslabne,” vraví Hrušovský. Parlamentné voľby boli v júni 2010 a hoci ich vyhral Smer, vládu vtedy zostavila štvorkoalícia pravicových strán. Koniec ich spojenectva prišiel rýchlo, už v októbri nasledujúceho roka.

Zo štvorkoalície si značku zachovala už len SaS

Z vtedajšej koalície SDKÚ – SaS – KDH – Most-Híd je vo vysokej politike už len strana Richarda Sulíka, ktorá vtedy odmietla podporiť navýšenie eurovalu, hoci bolo hlasovanie spojené s vyslovovaním dôvery vláde. V politike dodnes v rôznych funkciách zostali aj ďalší, ktorí vládu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie