Denník N

Politológ: Slovenský scenár, kde vyhrala zmena, ale prišli hádky, nehrozí

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ak nedôjde na manželstvá rovnakého pohlavia, koalície sa zhodnú na všetkom, predpovedá politológ Jakub Lysek.

„Určite ho tipujem ako kandidáta na premiéra. Bude raz veľký štátnik a má nakročené k tomu, aby sa stal politikom novej generácie,“ rozpráva o lídrovi STAN Vítovi Rakušanovi politológ Jakub Lysek z Olomouckej univerzity.

Čo rozhodlo o výhre koalície Spolu?

Andrej Babiš svojou vyhrotenou kampaňou s migrantmi nereflektoval ekonomické témy a zdražovanie. Získal podporu u seniorov, ale mladší voliči začali reflektovať, že ANO nie je pre nich. Tento kľúčový segment voličov volil koalíciu Spolu. Voľby nerozhodla Praha, ako hovorí premiér. Potopila ho zvýšená volebná účasť v mestách strednej veľkosti. Tie sa mobilizovali a volili koalíciu Spolu. Bola to stredná trieda ako učitelia a zamestnanci samospráv.

Čo ukázalo krúžkovanie? 

Ľudia preferovali lokálnych lídrov, ako napríklad stredoškolských učiteľov alebo riaditeľa miestneho divadla. To bolo vidieť hlavne u Starostov. Piráti tam tento typ kandidátov nenasadili. Nemajú silné regionálne osobnosti, čo sa odrazilo aj vo výsledku.

Prekvapil vás?

Nikto nečakal, že koalícia Spolu bude v záverečnej fáze kampane taká úspešná. Tiež málokto čakal, že vypadnú všetky tri malé strany. Myslím, že pre Přísahu Roberta Šlachtu je to sklamanie. Získal finančné prostriedky a volebnú kampaň si riadne odmakal. Tie prostriedky mu možno pomôžu, aby začal svoje hnutie budovať. Otázne je, či je nejaký priestor pre niečo také do budúcnosti. KSČM dostalo darček k svojmu stému výročiu. Líder Vojtěch Filip nebol úplne presvedčivý a výstup v debate v Českej televízii odráža aj jeho prístup vo voľbách. Veľkým prekvapením bol neúspech Pirátov. Dostali o 15 percent hlasov menej, ako sa na jar očakávalo. Ďalší šok bol, že kandidáti STAN prekrúžkovali Pirátov a Piráti majú len štyri mandáty.

Čo s nimi bude?

Je to obrovský debakel a určite to rozprúdi vnútrostranícku debatu. Je otázka, ako s tým vedenie naloží. Ak by Ivan Bartoš odstúpil z predsedníctva, neviem si úplne predstaviť, kto by to po ňom prevzal. Neviem, či majú takú personálnu kapacitu, aby sa hnutie obmenilo, a strane by to mohlo uškodiť.

Politológ Jakub Lysek z Palackého univerzity v Olomouci. Foto – Twitter J. L.

Vydrží koalícia Pirátov a Starostov po týchto voľbách?

Je niekoľko faktorov, pre ktoré sa koalícia môže rozpadnúť. Piráti zrejme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

České voľby

Svet

Teraz najčítanejšie