Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Heslo koalície pri očiste štátnej správy – vyhraj voľby a môžeš všetko

Minister vnútra Roman Mikulec a premiér Eduard Heger (obaja OĽaNO). Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister vnútra Roman Mikulec a premiér Eduard Heger (obaja OĽaNO). Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Koalícia odhodila zábrany pri personálnych zmenách. 2. Korčok ide do otvoreného sporu s Orbánom. 3. S treťou vlnou sa tak rýchlo nerozlúčime.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

[Dnes posledná šanca: pre predplatiteľov poštovné na naše knihy zadarmo.]

Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Koalícia odhodila zábrany pri personálnych zmenách

Vojna v polícii ukázala, že koalícia nemá pod kontrolou ani tie útvary, za ktoré nesie vláda priamu zodpovednosť. Zmätok bol taký obrovský, že nevedeli vymyslieť nič lepšie, ako zriadiť akúsi pracovnú skupinu, aby tým aspoň získali trošku času a upokojili verejnosť. Verejnosť sa síce príliš neupokojila, ale koalícia sa tento týždeň zrazu prestala správať ako hanblivá panna.

Nové pravidlá. Začiatkom týždňa sme sa dozvedeli, že koalícia sa už dohodla na nových pravidlách menovania policajného prezidenta. Z návrhu, ktorý už predložili do parlamentu, vyplýva, že nového policajného šéfa bude vyberať len minister vnútra a môže ho odvolať aj bez udania dôvodu.

Parlament mimo hry. Koalícia teda zrušuje podmienku súhlasu branno-bezpečnostného výboru parlamentu – túto podmienku zaviedla ešte minulá vláda na tlak Mosta-Híd po odstúpení Tibora Gašpara v roku 2018. Riešenie nebolo úplne perfektné, lebo k odvolaniu policajného prezidenta bol potrebný súhlas troch pätín členov parlamentného výboru, čo blokovalo rýchle rozhodnutia. Práve táto podmienka komplikovala aj odvolanie Milana Lučanského po nástupe súčasnej vlády.

Rozťali gordický uzol. Koalícia tento problém vyriešila ako lenivý žiak:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Koronavírus

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Očkovanie proti koronavírusu

Roman Mikulec

Viktor Orbán

Vojna v polícii

Komentáre

Teraz najčítanejšie