Denník N

Poradca premiéra Štulajter: Sme rodina je vo vláde malý Smer (+ podcast a video)

Ivan Štulajter. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ivan Štulajter. Foto N – Tomáš Benedikovič

Premiér Heger je opatrný, metaforicky povedané, ja mám často už vystrieľaný zásobník a on ešte len vkladá náboje, vraví o predsedovi vlády jeho mediálny poradca Ivan Štulajter.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Ivan Štulajter (59) je bývalý novinár, dnes mediálny poradca premiéra Eduarda Hegera. Predtým osem rokov pracoval pre SaS. V rozhovore hovorí:

  • o najťažšej chvíli premiéra za pol roka vo funkcii,
  • o tom, do akej miery sa vymedzuje voči Igorovi Matovičovi,
  • o úlohe predsedu vlády pri komunikácii reforiem,
  • o hnutí Sme rodina a odpore voči optimalizácii nemocníc,
  • prečo premiér ešte nebol v žiadnom televíznom dueli.

Dnes je to takmer presne pol roka, čo sme sa s vami v Denníku N zhovárali naposledy. Vtedy ste prichádzali na úrad vlády a premiér Heger prežíval prvé dni v úrade. Z pohľadu komunikácie – ako sa mu tých šesť mesiacov darilo?

Na takéto hodnotenie by bol zrejme lepší niekto iný ako ja, ktorý som na formovaní premiérovej komunikácie účastný. Z môjho pohľadu sa podarilo upokojiť vzťah predsedu vlády s ministrami. To nie je málo, aj keď by som to nechcel nejako veľmi vyzdvihovať, lebo je predsa normálne, aby predseda vlády udržiaval s kolegami normálne vzťahy. Ale vzhľadom na vývoj, ktorý nástupu premiéra Hegera predchádzal, je to významný pokrok. Darí sa mu udržiavať v naozaj komplikovaných koaličných vzťahoch komunikáciu, ktorá umožňuje chod vlády. Aj keď, samozrejme, nemusíme si nahovárať, že to je jednoduché.

Nejde len o vzťahy s ministrami, ale aj komunikáciu voči verejnosti. Čas letí rýchlo a pomaly si nepamätáme, čo bolo na prelome marca a apríla, no minimálne pre časť spoločnosti bolo žiaduce, aby im tlačovky na úrade vlády nezvyšovali tlak. Premiér Heger prišiel s konsenzuálnejším štýlom komunikácie, no na druhú stranu – neukázal ten polrok, že bude musieť byť razantnejší? Možno vo vzťahu k politickým súperom.

Otázka je, čo znamená byť razantnejší. Či voliť expresívnejšie slová, alebo vyjadrovať konkrétnejšie myšlienky, povedzme aj k prokuratúre či policajnému zboru. Musím povedať, že premiér Heger je v tomto mimoriadne opatrný. I keď to z pohľadu verejnosti nemusí byť vždy vnímané, svoju úlohu chápe ako človeka, ktorý je mediátorom.

Obrusuje hrany a cez rôzne záujmy a komplikované vzťahy razí cestu tomu základnému, čo táto vláda má, a to je presadzovanie spravodlivosti a právneho štátu, reforiem a Plánu obnovy. Na toto je plne sústredený a vie pre to obetovať krátkodobú popularitu. Keďže som bol novinárom, bol som roky zvyknutý niektoré myšlienky formulovať rýchlo, expresívne a úderne. Premiér je opatrný. Metaforicky: často mám ja už vystrieľaný zásobník a premiér Heger ešte len vkladá náboje.

Nezneužíva tento opatrný prístup opozícia? Robert Fico premiéra častuje ako „neboráka“, poslanci Hlasu o ňom pravidelne píšu ako o „hovorcovi Igora Matoviča“. Ako sa na to dá adekvátne zo strany premiéra komunikačne reagovať?

V posledných dvoch týždňoch sme reagovali na niektoré vyslovené bludy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eduard Heger

Hegerova vláda

OĽaNO

Slovensko

Teraz najčítanejšie