Pracuje s páchateľmi domáceho násilia: Deti si často neprajú pre otca trest, ale chcú, aby sa ho nemuseli báť

Pred pätnástimi rokmi odišla vyštudovaná česká psychologička Barbora so svojím vtedajším priateľom do Nórska. Krajina ju očarila a rozhodla sa v nej zostať, i keď vzťah nevydržal. Začínala ako asistentka na psychiatrickej klinike na oddelení pre liečbu závislostí.
Potom stretla svojho súčasného manžela a založili si rodinu. V roku 2011 vyhrala konkurz na vedúcu vznikajúcej pobočky spoločnosti Alternatíva násiliu (Alternativ til Vold) v meste Tromsø. Organizácia vznikla v roku 1987 a ako prvá v Európe ponúkala terapiu mužom páchajúcim násilie na svojich partnerkách.
Barbora Jakobsen o domácom násilí a jeho riešení aj prednáša, školí odborníkov, a to aj v Českej republike. Zatiaľ čo u nás sme zvyknutí zaujímať sa viac o obete a väčšina odbornej pomoci smeruje k nim, v Nórsku sa omnoho viac pracuje aj s agresormi.
„Iba tí môžu násilie zastaviť,“ vraví odborníčka v rozhovore pre český Deník N.
„Dobrý deň, bijem svoju ženu, mohli by ste mi pomôcť, prosím?“ Naozaj sa stáva, že za vami do centra príde muž a povie toto?
Stáva sa to presne takto. Tento rok v máji nám zavolal klient a povedal: „Napadol som svojho syna. Celý život som si hovoril, že to nikdy neurobím, ale stalo sa to. Potrebujem s tým niečo urobiť.“ Keď potom prišiel a začali sme spolu hovoriť o násilí, bolo zrejmé, že sa ho dopúšťa nielen na synovi, ale aj na partnerke, a že od svojho detstva žije v násilí.
Jeho otec bol násilný voči nemu aj jeho mame. Bola som prvý človek, s ktorým o tom hovoril. V štyridsiatich piatich rokoch. Nikdy nie je neskoro, ale čím skôr, tým lepšie. Najlepšie je začať už s deťmi, aby vedeli, čo násilie je, že to nie je v poriadku, a ak sa niečo deje im alebo v ich okolí, nenesú za to vinu a dá sa s tým niečo robiť.
Ale musia o tom niekomu povedať…
Je to nesmierne dôležité. Ale ak s deťmi tieto témy neotvárame, je to pre ne veľmi zaťažujúce.
Čo sa v takom človeku zlomí, keď sa rozhodne prísť? Skutočne je to nejaký hraničný čin, že trebárs prvý raz udrie svoje dieťa?
Je to rôzne. Tento klient sa najskôr skutočne prvý raz dopustil fyzického násilia na svojom synovi. Strčil ho zo schodov. Vydesilo ho to.
Keď sme však potom hovorili o násilí, vyšlo najavo, že