Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kažimír odkázal prezidentke, že on nikam neodchádza

Peter Kažimír. Foto - TASR
Peter Kažimír. Foto – TASR

1. Kažimír si vyberá len zo zlej a horšej možnosti. 2. Lengvarský robí chyby, ale nie je to Krajčí. 3. Matovič čelí tlaku zdravotníkov.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Správy vybral a komentoval Filip Obradovič

1. Kažimír si vyberá len zo zlej a horšej možnosti

V symbolickej, funkčnej ani v praktickej rovine nie je v politike veľa silnejších krokov, ako keď hlava štátu vyzýva na zváženie odchodu z funkcie. Zuzana Čaputová tak urobila v stredu dopoludnia, keď fakticky odkázala guvernérovi Národnej banky Slovenska Petrovi Kažimírovi, že vzhľadom na jeho čerstvé obvinenie a ochranu inštitúcie, ktorú zastupuje, nadišiel čas na odchod.

Ak by ju medzičasom nepredbehol, v politicky vyspelejšej krajine by v tom momente guvernér zvolával novinárov, aby im oznámil, že inštitúcia je viac ako jednotlivec, preto uvoľňuje svoje miesto.

Lenže k tomu podľa domácich tradícii nedošlo. Naopak, Peter Kažimír ubezpečil prezidentku (aj všetkých ostatných), že hoci rozumie jej postoju, obvinenie vníma ako „obrovskú nespravodlivosť“, s výkonom jeho funkcie nijako nesúvisí, pre očistenie svojho mena a obranu inštitúcie urobí všetko – a preto zostáva plniť svoje úlohy guvernéra aj naďalej.

Popravde, bývalý minister financií si vyberá len zo zlej a ešte horšej možnosti a bolo by prekvapením, ak by sa zachoval inak.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Peter Kažimír

Vladimír Lengvarský

Komentáre

Teraz najčítanejšie