Denník N

Bývalému šéfovi kontrarozviedky hrozí prepadnutie majetku a 11 rokov väzenia

Peter Gašparovič počas príchodu na pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde. Foto - TASR
Peter Gašparovič počas príchodu na pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde. Foto – TASR

Petra Gašparoviča zadržala NAKA vlani v decembri v rámci akcie Judáš. K jeho zatknutiu a obvineniu viedlo spočiatku svedectvo spolupracujúceho obvineného Ľudovíta Makóa. O tom, že si vypýtal úplatok, hovoria aj ďalší svedkovia.

Po bývalom špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi hrozí trest prepadnutia majetku aj bývalému šéfovi kontrarozviedky Petrovi Gašparovičovi a expolicajtovi Ladislavovi Vičanovi. Obaja sú obžalovaní z toho, že si od podnikateľa Dušana Bočkaya zobrali úplatok 200-tisíc eur. Chceli raz toľko, ale zvyšok nedostali.

Bočkay mal platiť za to, že vybavia, aby mu finančná správa odblokovala majetok jeho firmy Bopal. Keďže z prísľubu nič nebolo, podnikateľ zvyšok nedoplatil.

Gašparovič sa podľa obžaloby s peniazmi údajne delil. Po 50-tisíc eur mal dostať každý, kto sa by sa na pomoci pre Bočkaya podieľal. Vičan dostal svoj podiel za to, že peniaze od podnikateľa prevzal. Ďalšiu časť dostal aj bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó či Gašparovičov nadriadený, vtedy ešte námestník riaditeľa tajnej služby, Boris Beňa.

Makó aj Beňa proti obžalovaným vypovedali. Usvedčuje ich aj Bočkay.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Aurel Pardubský sa vo štvrtok v záverečnej reči

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie