Denník N

Svetový newsfilter: Politické zemetrasenie v strednej Európe zaujalo svet, ovplyvní aj Slovensko

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Strednú Európu na chvíľu sledoval celý svet. 2. Austrália vďaka očkovaniu uvoľňuje opatrenia. 3. Biden bojuje s guvernérom Texasu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

málokedy sa stáva, že strednú Európu pozorne sleduje celý svet. Počas uplynulých siedmich dní sa však v našom regióne stalo toľko dôležitých vecí, že pozornosť sa upriamila na tri štáty, s ktorými susedíme.

Hoci Slovensko tentoraz ostalo na okraji záujmu, udalosti z okolitých krajín ovplyvnia aj nás.

Čo sa stalo: Zlý týždeň majú za sebou dvaja miestni politici, ktorí v posledných rokoch dominovali vo svojich krajinách.

Teraz už bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz najprv odmietal kritiku za kauzu, ktorá súvisí s objednávaním falošných prieskumov, no napokon odstúpil.

Na Kurza tlačila opozícia aj jeho koaličný partner a 35-ročný politik vyhodnotil, že pre jeho politickú budúcnosť bude najlepšie, ak sa teraz stiahne.

Jeho Rakúska ľudová strana ostáva pri moci, a hoci jej preferencie klesli hneď v prvom prieskume po tom, čo vypukol škandál, Kurz ostáva šéfom ľudovcov.

Ohroziť ho môže vyšetrovanie, v rámci ktorého už došlo k prvému zatýkaniu. Polícia zadržala ženu, ktorá mala ničiť dôkazy.

Končí aj Babiš: Ak však Kurza neobvinia alebo neodsúdia, znovu môže ísť na čelo kandidátky a ak ho ľudia zvolia, bude mať silný argument na to, aby sa po nasledujúcich voľbách vrátil do vlády.

Kurzova demisia prekvapila. Rovnako ako volebná porážka Andreja Babiša. Okolo povolebných procesov je v Česku chaos, ktorý súvisí s hospitalizáciou prezidenta Zemana, no je veľmi pravdepodobné, že Babiša pri moci vystriedajú dve opozičné koalície.

Premiérom by sa mal stať Petr Fiala, intelektuál, akademik a bývalý rektor, ktorý by len ťažko mohol byť odlišnejší ako Babiš.

Jeho nástup do funkcie môže zmeniť dynamiku vo Vyšehradskej štvorke, kde sa čoraz viac dostával do popredia populizmus a prvoplánové útoky na Brusel, ktoré živili traja zo štyroch lídrov.

Čo to prinesie: Fialova ODS síce v Európskom parlamente je vo frakcii konzervatívcov a reformistov spolu s poľskou vládnou stranou PiS, no aj napriek tomu má k ich rétorike omnoho bližšie Babiš. Rovnako ako k Orbánovi, ku ktorému sa pred voľbami posúval čoraz viac.

Pre Slovensko je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Iné podcasty Denníka N

Joe Biden

Sebastian Kurz

Svetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie