Denník N

Svetový newsfilter: Politické zemetrasenie v strednej Európe zaujalo svet, ovplyvní aj Slovensko

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Strednú Európu na chvíľu sledoval celý svet. 2. Austrália vďaka očkovaniu uvoľňuje opatrenia. 3. Biden bojuje s guvernérom Texasu.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

málokedy sa stáva, že strednú Európu pozorne sleduje celý svet. Počas uplynulých siedmich dní sa však v našom regióne stalo toľko dôležitých vecí, že pozornosť sa upriamila na tri štáty, s ktorými susedíme.

Hoci Slovensko tentoraz ostalo na okraji záujmu, udalosti z okolitých krajín ovplyvnia aj nás.

Čo sa stalo: Zlý týždeň majú za sebou dvaja miestni politici, ktorí v posledných rokoch dominovali vo svojich krajinách.

Teraz už bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz najprv odmietal kritiku za kauzu, ktorá súvisí s objednávaním falošných prieskumov, no napokon odstúpil.

Na Kurza tlačila opozícia aj jeho koaličný partner a 35-ročný politik vyhodnotil, že pre jeho politickú budúcnosť bude najlepšie, ak sa teraz stiahne.

Jeho Rakúska ľudová strana ostáva pri moci, a hoci jej preferencie klesli hneď v prvom prieskume po tom, čo vypukol škandál, Kurz ostáva šéfom ľudovcov.

Ohroziť ho môže vyšetrovanie, v rámci ktorého už došlo k prvému zatýkaniu. Polícia zadržala ženu, ktorá mala ničiť dôkazy.

Končí aj Babiš: Ak však Kurza neobvinia alebo neodsúdia, znovu môže ísť na čelo kandidátky a ak ho ľudia zvolia, bude mať silný argument na to, aby sa po nasledujúcich voľbách vrátil do vlády.

Kurzova demisia prekvapila. Rovnako ako volebná porážka Andreja Babiša. Okolo povolebných procesov je v Česku chaos, ktorý súvisí s hospitalizáciou prezidenta Zemana, no je veľmi pravdepodobné, že Babiša pri moci vystriedajú dve opozičné koalície.

Premiérom by sa mal stať Petr Fiala, intelektuál, akademik a bývalý rektor, ktorý by len ťažko mohol byť odlišnejší ako Babiš.

Jeho nástup do funkcie môže zmeniť dynamiku vo Vyšehradskej štvorke, kde sa čoraz viac dostával do popredia populizmus a prvoplánové útoky na Brusel, ktoré živili traja zo štyroch lídrov.

Čo to prinesie: Fialova ODS síce v Európskom parlamente je vo frakcii konzervatívcov a reformistov spolu s poľskou vládnou stranou PiS, no aj napriek tomu má k ich rétorike omnoho bližšie Babiš. Rovnako ako k Orbánovi, ku ktorému sa pred voľbami posúval čoraz viac.

Pre Slovensko je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Iné podcasty Denníka N

Joe Biden

Sebastian Kurz

Svetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie