Denník N

Virologička Betáková o covide: Nezabíja nás len vírus, ale aj arogancia, pýcha a hlúposť

Virologička Tatiana Betáková pôsobí vo Virologickom ústave Biomedicínskeho centra SAV a vyučuje na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Foto N – Vladimír Šimíček
Virologička Tatiana Betáková pôsobí vo Virologickom ústave Biomedicínskeho centra SAV a vyučuje na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Foto N – Vladimír Šimíček

S virologičkou Tatianou Betákovou zo SAV sme sa zhovárali o víruse chrípky a o koronavíruse. „Kombinácia covidu a chrípky predstavuje pre organizmus zvýšenú záťaž,“ vraví vedkyňa a dodáva, že ak sa oboma vírusmi nakazíme v rovnaký čas, zvyšuje sa riziko úmrtia.

Podľa virologičky sa ako ľudstvo „nezmestíme do kože“, preto nám v budúcnosti hrozia ďalšie pandémie.

„Len v 21. storočí sa našlo asi 20 nových patogénov, ktoré prenikli zo zvierat do ľudskej populácie,“ hovorí vedkyňa a dodáva: „Prenikajú nové poxvírusy. Možno sa vrátia aj pravé kiahne a vírus sa zo zvierat nanovo adaptuje na ľudskú populáciu. Bezbreho ničíme životné prostredie. Za svoje správanie si tvrdo ponesieme dôsledky, nejde len o klimatickú zmenu.“

Vedkyňa vraví, že téma očkovania sa na Slovensku zneužila na politický boj. „Ako môže politik využiť zdravie a životy ľudí na to, aby sa dostal k moci?“

O skúsenosti s lekárom, ktorý je proti očkovaniu proti covidu, povedala: „Opýtala som sa ho, prečo nie je zaočkovaný. Odpovedal, že vakcína ho geneticky zmodifikuje. Tak som sa ho opýtala, čo vie o imunite, vakcínach či biológii bunky, keď je taký múdry, že ho vakcína geneticky zmodifikuje.“ Podľa virologičky lekár nevedel absolútne nič. „Ani základné veci. Ale mal vyhranený názor.“

V rozhovore sa dočítate aj:

  • čo majú spoločné vírusy chrípky a SARS-CoV-2 a v čom sa líšia;
  • ktoré zvieratá zohrávajú pri evolúcii chrípkového vírusu dôležitú rolu;
  • ako sa stanovuje, ktorý typ chrípkového vírusu bude danú sezónu dominovať;
  • prečo je chrípka sezónne ochorenie a nevrcholí aj v júni.

Minulá chrípková sezóna 2020/2021 bola mierna a počet prípadov rapídne klesol. Zabrali opatrenia proti covidu, alebo to bolo niečím iným?

Zabrali opatrenia proti covidu. Vírus chrípky a nový koronavírus sa na seba dosť podobajú, napríklad veľkosťou. Ide o obalené vírusy a oba sú respiračné. Bolo logické, že ak opatrenia platia na koronavírus, budú platiť aj na chrípku. Hoci sme zaočkovaní, treba nosiť rúška a respirátory, dodržiavať odstupy a nerobiť masové podujatia.

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO), chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), porovnanie chrípkovej sezóny 2019/2020 a 2020/2021. Zdroj – EPIS

Naučili sme sa vďaka pandémii, že v budúcnosti, keď bude vrcholiť chrípková sezóna, budeme v nemocniciach, MHD či na školách nosiť rúška?

Poznatky o rúškach, odstupoch či hygiene sme vedeli už dávno. Teraz vidíte, že ľuďom ide o život, no opatrenia odmietajú. Sú to nepochopiteľné veci. Včera (v stredu – pozn. red.) som sa dala zaočkovať proti chrípke. Doktorka mi vravela, že k nej chodia antivaxeri a takmer ju fyzicky napádajú. Ide o vzdelaných mladých tridsiatnikov. Neviem si vysvetliť, že inak slušní ľudia sa začnú správať pomaly horšie ako zviera. Nech majú svoje názory, ale prečo tá agresivita, ataky a vyhrážky, že vás zabijú? Počúvajú sa tí ľudia vôbec?

Keď pred 66 rokmi vyvinul Jonas Salk vakcínu proti detskej obrne, bol označený za hrdinu a ľudia jasali. Kam sme sa posunuli vo vnímaní významu vakcinácie, ak sa lekárom za očkovanie vyhrážame?

Odporcovia očkovania boli vždy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Rozhovory

    Slovensko, Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie