Denník N

Zastupujú slovenskú mládež pri OSN: Máme pocit, že na Slovensku je to zlé, no ľudia sa sťažujú všade

Mládežnícki delegáti pri OSN a premiér Eduard Heger. Foto - ÚV SR
Mládežnícki delegáti pri OSN a premiér Eduard Heger. Foto – ÚV SR

Šimon Babjak a Nikola Sekerešová sú slovenskými mládežníckymi delegátmi pri OSN. „My sme tá budúcnosť, ktorá ovplyvňuje, čo bude zajtra,“ hovorí Sekerešová.

S mládežníckymi delegátmi sa stretol minulý týždeň premiér Eduard Heger, ktorý ocenil, že investujú čas „nielen do vlastného vzdelania či získavania skúseností, ale prispievajú aj ku skvalitňovaniu života nás všetkých“.

V rozhovore sa dočítate:

  • čo vnímajú mladí ľudia ako najväčší problém;
  • čo sa nenaučili v škole a chýba im to;
  • čo znamená, že škola by mala byť apolitická;
  • či chcú ostať na Slovensku.

Koľko mladých ľudí sa zaujíma o politiku?

NS: Keď som svojmu okoliu povedala, že som mládežníckou delegátkou pri OSN, mysleli si, že tam robím nejaký sprievod. Dnešná mládež považuje politiku aj pre rôzne kauzy za niečo vzdialené. Berú ju ako niečo, čo sa ich netýka, a prinajlepšom k nej napíšu nepríjemný komentár. Mládežníckou delegátkou som sa stala preto, aby mladí ľudia videli, že politika nemusí byť „o nás bez nás“. Nemusí to byť tak, že niekto rozhoduje o našich životoch; my sami môžeme vyjadriť svoje názory, postoje či idey a pomôcť tak Slovensku, ale aj svetu všeobecne.

Opýtam sa to inak: koľko z vašich rovesníkov pozná aspoň jedného ministra okrem Igora Matoviča a Richarda Sulíka?

NS: Minimum.

A je v tom dnešná doba v niečom špecifická alebo to tak bolo vždy?

NS: Určite je špecifická. Naša generácia má prístup k rôznym článkom, nepravdivým informáciám či stránkam, ktoré robia posmešné obrázky. Človek si pomocou nich robí obraz a namiesto toho, aby si overoval, či ide o pravdivé informácie, ich šíri ďalej. Už náš predchodca, bývalý mládežnícky delegát Dominik Porvažník, poukazoval na to, aké dôležité je vyberať si správne zdroje.

ŠB: Zároveň si myslím, že veľa mladých ľudí nesleduje politiku pre kauzy. Zdá sa mi však, že sa to týka predovšetkým zahraničnej politiky; predsa len, vnútropolitická situácia je nám o čosi bližšie. Pri zahraničí máme pocit, že ide o témy, ktoré sa nás nijako nedotýkajú. Na druhej strane musím povedať, že osobne sa pohybujem v prostredí mladých angažovaných ľudí, ktorí majú o politickej situácii výborný prehľad.

Nie je to tak, že mnohých mladých ľudí zaujímajú spoločenské témy, ale odpudzuje ich nálepka, že ide o „politiku“?

ŠB: To je skvelý postreh. Mladých zaujímajú mnohé témy, ale vyhýbajú sa konotácii politiky. Zoberme si také školstvo, čo je téma, ktorá sa nás bytostne týka. Podľa mňa mnohých zaujíma a chceli by ho zlepšiť, ale zároveň vedia, že v istom momente prechádza cez politickú rovinu, a keď si to naplno uvedomia, nechcú s ňou mať nič spoločné. Ale keď sme pri školstve, rád by som zdôraznil, že existuje Žiacky poradný výbor, ktorého súčasťou je 16 žiakov z celého Slovenska, a do samotného výberového konania sa zapojilo vyše 250 šikovných ľudí. A tí sa naše školstvo úprimne snažia posunúť ďalej.

Čo vnímajú mladí ako najväčší problém?

NS: V mojom okolí sa väčšine mladých nepáči, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie