Denník N

Newsfilter: Vláda robí chybu, ktorej náprava potrvá dlhé roky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. „Temné sily“ sa môžu tešiť. 2. Fico ide cez mŕtvoly. 3. Čo robí Kažimírovo stíhanie výnimočným.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. „Temné sily“ sa môžu tešiť

Predchádzajúcich sedem dní vládna koalícia urobila dôležitý krok pre prijatie štátneho rozpočtu, ale dala tiež najavo, že sa definitívne vzdáva jedného z hlavných cieľov, s ktorými začala vládnuť – slušného a transparentného vládnutia, ktoré malo viesť k odpolitizovaniu štátnej správy.

Najskôr stručne k rozpočtu

Koalícia sa najskôr v pondelok na koaličnej rade dohodla na základnej podobe budúcoročného rozpočtu, v strede týždňa ho bez problémov schválila aj vláda, hoci jednotliví ministri nie sú spokojní s tým, čo dostali. Pomerne bezbolestný priebeh vzhľadom na vzťahy medzi vládnymi stranami vôbec nie je samozrejmosťou.

Teraz sa „zákonu roka“, ako znie staré klišé, bude venovať parlament. Tam sa musí dohodnúť kompromis medzi prijatím dlhovej a daňovej brzdy. No všímať si treba hnutie Sme rodina, ktoré sa už ústami Milana Krajniaka dalo počuť, že zatiaľ nepodmieňovalo schválenie rozpočtu svojimi podmienkami, ale „je veľmi blízko ten čas, keď aj my sa budeme musieť vyjadriť pomerne jasne“.

Toto už poznáme, kollárovci sa podľa všetkého chystajú oznámiť, čo sa musí stať, aby neodišli z vlády. Viac ekonomických podrobností v článku Marianny Onuferovej.

Robia opak toho, čo sľubovali

Do značnej miery je to vec individuálneho vkusu, ale Newsfilter dáva personálnej politike vlády Eduarda Hegera výnimočné miesto v zozname jej chýb.

Vládnej koalícii sa to zatiaľ darí schovávať za reči o potrebe bojovať „s temnými silami“, ale čoraz viac sa ukazuje, že bojuje spôsobom, ktorý týmto silám v konečnom dôsledku v budúcnosti pomôže.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Koronavírus

  Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

  Očkovanie proti koronavírusu

  Peter Kažimír

  Robert Fico

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie