Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Vláda robí chybu, ktorej náprava potrvá dlhé roky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. „Temné sily“ sa môžu tešiť. 2. Fico ide cez mŕtvoly. 3. Čo robí Kažimírovo stíhanie výnimočným.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

 Získajte Nový Účet #premodruplanetu až na 36 mesiacov bez poplatku za vedenie.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. „Temné sily“ sa môžu tešiť

Predchádzajúcich sedem dní vládna koalícia urobila dôležitý krok pre prijatie štátneho rozpočtu, ale dala tiež najavo, že sa definitívne vzdáva jedného z hlavných cieľov, s ktorými začala vládnuť – slušného a transparentného vládnutia, ktoré malo viesť k odpolitizovaniu štátnej správy.

Najskôr stručne k rozpočtu

Koalícia sa najskôr v pondelok na koaličnej rade dohodla na základnej podobe budúcoročného rozpočtu, v strede týždňa ho bez problémov schválila aj vláda, hoci jednotliví ministri nie sú spokojní s tým, čo dostali. Pomerne bezbolestný priebeh vzhľadom na vzťahy medzi vládnymi stranami vôbec nie je samozrejmosťou.

Teraz sa „zákonu roka“, ako znie staré klišé, bude venovať parlament. Tam sa musí dohodnúť kompromis medzi prijatím dlhovej a daňovej brzdy. No všímať si treba hnutie Sme rodina, ktoré sa už ústami Milana Krajniaka dalo počuť, že zatiaľ nepodmieňovalo schválenie rozpočtu svojimi podmienkami, ale „je veľmi blízko ten čas, keď aj my sa budeme musieť vyjadriť pomerne jasne“.

Toto už poznáme, kollárovci sa podľa všetkého chystajú oznámiť, čo sa musí stať, aby neodišli z vlády. Viac ekonomických podrobností v článku Marianny Onuferovej.

Robia opak toho, čo sľubovali

Do značnej miery je to vec individuálneho vkusu, ale Newsfilter dáva personálnej politike vlády Eduarda Hegera výnimočné miesto v zozname jej chýb.

Vládnej koalícii sa to zatiaľ darí schovávať za reči o potrebe bojovať „s temnými silami“, ale čoraz viac sa ukazuje, že bojuje spôsobom, ktorý týmto silám v konečnom dôsledku v budúcnosti pomôže.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Koronavírus

  Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

  Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

  Očkovanie proti koronavírusu

  Peter Kažimír

  Robert Fico

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie