Denník N

Hrozí hladomor a boje sa zintenzívnili. Vo vyšetrovaní zločinov v Jemene však nepokračujú

Hútiovia pred americkou ambasádou na ulici v Saná. Foto - TASR
Hútiovia pred americkou ambasádou na ulici v Saná. Foto – TASR

Humanitárna situácia v Jemene sa zhoršuje. Krajine, kde prebieha občianska vojna, dochádzajú peniaze a nedokážu jej pomôcť ani zahraničné agentúry. Podľa Svetového potravinového programu v Jemene momentálne na hlad či podvýživu trpí až 20 miliónov ľudí, približne dve tretiny populácie.

V Jemene sa začala občianska vojna pred siedmimi rokmi, keď rebeli Hútiovia podporovaní Iránom získali kontrolu nad hlavným mestom Saná a severnou časťou krajiny. Vláda uznaná medzinárodným spoločenstvom ušla na juh a neskôr do Saudskej Arábie.

O pár mesiacov sa do vojny zapojila koalícia vedená Saudmi a podporovaná aj USA, ktorá sa snažila pomôcť prezidentovi Abd Rabú Mansúrovi Hádímu dostať späť k moci.

Vojna sa zatiaľ neskončila víťazstvom ani jednej strany a namiesto toho priviedla krajinu do humanitárnej krízy, ktorú experti označujú za momentálne najhoršiu na svete.

Zo svojich domovov museli ujsť štyri milióny ľudí a hrozí vypuknutie hladomoru. Britský Guardian zverejnil minulý mesiac rozhovor s humanitárnym pracovníkom v Jemene Adamom Kelwickom, ktorý rozprával o „zúfalej“ situácii v nemocnici al-Sabaín v Saná. Podľa neho bola nemocnica preplnená hladujúcimi deťmi.

„Museli rozšíriť oddelenia, aby sa tam všetky deti zmestili. Bola to hrôzostrašná scéna s posteľami plnými detí, ktoré vyzerali ako kostry,“ povedal. „Je jasné, že situácia sa rýchlo zhoršuje. Dôvod, pre ktorý sú deti podvyživené, je, že aj ich matky sú podvyživené a nemôžu svoje deti dojčiť.“

Utečenecká kríza

Kelwick sa rozprával aj s matkou, ktorej 18-mesačná dcéra má len 5 kíl. Rodina zarábala 100 dolárov mesačne, ale to nestačilo na kúpu jedla. Potraviny chýbajú aj preto, že do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie