Denník N

Kto si zoberie drevenice z košického paneláka na svoju strechu?

Takýto výhľad na Lidické námestie na košickej Furči už bude minulosťou. Foto – Dominika Jackuliaková
Takýto výhľad na Lidické námestie na košickej Furči už bude minulosťou. Foto – Dominika Jackuliaková

Výtvarník Tomáš Džadoň vyzýva nielen Košičanov, aby sa prihlásili, ak sú ochotní vziať na svoju strechu ťarchu tradície – tri zrubové stodoly, ktoré musia ísť dolu z košického paneláka na Furči.

Pamätník ľudovej architektúry je na streche košického paneláka dva roky. V auguste obyvatelia bytového domu neschválili predĺženie jeho zmluvy a tým rozhodli, že jedna z najvýznamnejších realizácií súčasného umenia vo verejnom priestore ostane už iba miestnym mýtom a odsekom v dejinách umenia.

Tomáša Džadoňa, autora pamätníka, najviac mrzelo, že ľudia, ktorí hlasovali proti dreveniciam, často používali ako argument frázu, že ostatní sa im v Košiciach smejú, čo si to dali na strechu. Stavba pritom obyvateľom paneláka zabezpečila novú strechu aj iné benefity, no ani to v auguste nestačilo.

„Treba však povedať, že drevenice neodmietla väčšina obyvateľov paneláka. Akurát nezískali potrebnú dvojtretinovú podporu,“ hovorí Tomáš Džadoň.

V prvom momente vôbec nevedel, čo bude s drevenicami ďalej. Zdalo sa mu, že preniesť ich niekam inam je nemožné, lebo by to už nefungovalo ako tu. A spočiatku sa zdalo, že ani na Lidickom námestí ešte úplne nevyprchala nádej. Do panelákovej klubovne prišiel dokonca aj primátor Košíc Richard Raši s viceprimátorkou Renátou Lenártovou, aby sa s obyvateľmi porozprávali o budúcnosti pamätníka, ktorý sa za dva roky stal výraznou súčasťou mesta.

Budúci štvrtok má v paneláku padnúť posledné rozhodnutie o tom, či sa hlasovanie o zachovaní pamätníka bude opakovať alebo ostane platné to z augusta.

Tomáš Džadoň to však po čerstvom stretnutí v paneláku nevidí nádejne. Už si však vie predstaviť, že by drevenice predsa len žili ďalej. „Kto chce prijať ťarchu tradície na svoje plecia?“ pýta sa a vyzýva nielen Košičanov, aby sa prihlásili, ak si chcú na svoju strechu zobrať tri zrubové stodoly a dať pamätníku budúcnosť. „Zdá sa mi, že by to vlastne bolo veľmi symbolické – tento panelák našu vlastnú tradíciu nedokázal uniesť, môže to skúsiť niekto iný a potom možno zasa niekto ďalší. Akoby sme si tú spoločnú ťarchu minulosti podávali z pleca na plece,“ hovorí Džadoň.

Už sa vraj prihlásil ktosi z košického sídliska Nad jazerom. Hovorca primátora Jozef Marko pre košický denník Košice Dnes povedal, že mestu záleží na tom, aby drevenice ostali v Košiciach.

Tomáš Džadoň sa medzitým začal pripravovať na deinštaláciu pamätníka; podľa pôvodnej zmluvy by mal zo strechy zmiznúť na konci októbra. Ak sa nenájde iný panelák, kam by sa drevenice vyviezli, dielo pravdepodobne skončí v rukách súkromného zberateľa. Roman Babjak by ho rád umiestnil na súkromnom pozemku v okolí Zaježovej – autor už pripravil aj vizualizáciu. Drevenice by stáli na nízkom podstavci v podobe paneláka vytŕčajúceho zo zeme.

Ak sa nenájde panelák, drevenice pravdepodobne ostanú na symbolickom podstavci pripomínajúcom jeho minulosť. Vizualizácia - Tomáš Džadoň
Ak sa nenájde panelák, drevenice pravdepodobne ostanú na symbolickom podstavci pripomínajúcom jeho minulosť. Vizualizácia – Tomáš Džadoň

Kultúra

Teraz najčítanejšie