Pred rokom v Poľsku takmer úplne zakázali potraty, dnes chcú ísť niektorí ešte ďalej

V Poľsku sa stupňujú útoky voči sexuálnym menšinám či ženám, ktoré otvorene vyjadrujú svoj odpor k reštriktívnemu potratovému zákonu.
22. októbra minulého roka rozhodol poľský ústavný súd o tom, že interrupcia v prípade, že plod trpí závažnými diagnózami, nie je v súlade s ústavou. Znamenalo to, že dôvody, pre ktoré môže žena v Poľsku požiadať o interrupciu, sú len dva: ak je jej tehotenstvo výsledkom trestného činu alebo je v ohrození jej život alebo jej zdravie. Tento výrok súdu, ktorý má podľa kritikov príliš blízko poľskej vládnej strane Právo a spravodlivosť, spôsobil veľké demonštrácie po celom Poľsku aj kritiku viacerých európskych inštitúcií.
Rozhodnutie súdu oficiálne publikovali v januári tohto roka, čím sa uviedlo do praxe. Poľsko sa tak stalo krajinou s jedným z najprísnejších potratových zákonov na svete.
Už minulý rok upozorňovali poľské ženské organizácie, že takto drakonicky nastavený zákon nezníži počet interrupcií (alebo ich zníži len na papieri) a navyše dotlačí ženy rozhodnuté ísť na zákrok do rizikového správania. Spomínali aj to, že zákon sa menil v čase protipandemických opatrení, čo ešte výrazne skomplikovalo možnosti žien vycestovať na interrupciu do zahraničia.
Rok po prijatí tohto zákona štrnásť mimovládnych organizácií vydalo správu, v ktorej opisuje neľahkú situáciu mnohých poľských žien a tvrdí, že poľský ústavný súd „a jeho rozhodnutie spôsobuje nevyčísliteľné škody ženám a dievčatám, hlavne tým, čo sú chudobné, žijú na vidieku alebo sú inak marginalizované“.
Ženská organizácia Abortion Without Borders, ktorá pomáha ženám s interrupciou v zahraničí, tvrdí, že pol roka po prijatí zákona ju oslovilo 17-tisíc Poliek, teraz majú priemerne 800 telefonátov denne.
Domáca organizácia Federa poskytla za posledný rok telefonické a mailové konzultácie 8100 ženám, čo je trikrát viac ako po uplynulé roky. Mnohé z nich boli v zúfalej životnej situácii a to aj v prípadoch, že si tehotenstvo želali.
Mamička sem, mamička tam
Televízia al-Džazíra sa napríklad rozprávala s poľskou herečkou Dominikou Biernatovou o jej príbehu. 39-ročná žena takto pred rokom stála na uliciach a protestovala proti reštriktívnemu potratovému zákonu. O pár mesiacov jeho krutosť pocítila na vlastnej koži.
Hovorí, že jej tehotenstvo nebolo plánované, ale akceptovala ho aj preto, že si povedala, že v jej veku už veľa šancí asi nebude mať. Presťahovala sa do väčšieho bytu a začala sa pripravovať na materstvo. Pri rutinnej prehliadke ultrazvukom sa lekárka zrazu zatvárila vydesene. Ukázalo sa, že