Denník N

Sú dvadsiatnici a robia krásne aj muzikantsky vybrúsené pesničky

Foto - Michal Zahornacky
Foto – Michal Zahornacky

Speváčka Kristína Mihaľová s gitaristom Jakubom Šedivým vydali druhý album a už ich zastupuje rakúska agentúra.

Jamie Cullum, Herbie Hancock, Pat Metheny, Chaka Khan. To sú mená muzikantov, ktorých zastupuje agentúra Bella Concerts. A medzi nimi dvaja mladí Slováci. Nájdete ich tam pod umeleckými menami Lash & Grey.

„Spravili si meno vášnivými, oduševnenými a emotívnymi vokálmi, zraniteľnými textami, jasnými harmóniami a chytľavými melódiami,“ píše o nich agentúra. Speváčku Kristínu Mihaľovú prirovnáva k Billie Holiday a gitaristu Jakuba Šedivého k ďalšej hudobnej legende Wesovi Montgomerymu.

Jasné, cieľom každej koncertnej agentúry je čo najlepšie predať svojich umelcov. No keď sa niekto s takýmto portfóliom mien sám proaktívne rozhodne osloviť a zastupovať niekoho zo Slovenska, je to veľká udalosť.

Mihaľová so Šedivým sú dvadsiatnici, hudobníci profesionáli a čoraz viac o sebe dávajú vedieť. Pred dvomi rokmi vyhrali talentovú súťaž na Bratislavských jazzových dňoch a tento víkend festival otvoria svojím koncertom na hlavnom pódiu. No nepresadili sa len v džezových kruhoch. Na hudobných cenách Rádia_FM získali sošku za debut roka a pred pár dňami vydali druhý album. Ich hudba zaujme každého, kto má v hudbe rád intimitu, pokoj, krásu a muzikantskú zručnosť.

Oprášiť vlastným pohľadom

Ich pesničky sú presne ako vinyl, ktorý si pre ne vybrali. Transparentné. Počuť v nich všetko. To, ako vznikajú aj ako ich nahrávajú. Tvrdia, že vždy sa snažia čo najviac zachytiť prvotný nápad a náladu.

„Nemáme radi pocit, keď niečo musíme lámať cez koleno. Ten nastáva po piatich minútach premýšľania, aké ďalšie slovo alebo akord treba použiť. Vtedy vieme, že si musíme dať pohov na tri dni alebo sa na ten nápad vykašleme úplne.“

Pracujú poctivo a organicky, bez násilného spájania, dodatočného štúdiového upravovania či pridávania zbytočných vrstiev.

„Máme radi suché pravdivé raw nahrávky. Nič sa nedá

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Lash&Grey je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie