Denník N

Ľudia zľahčujú aj to, keď ženu bije partner. Kto by už len uveril, že matke ubližuje dcéra

Ilustračné foto - Flickr.com/Ryan Dickey
Ilustračné foto – Flickr.com/Ryan Dickey

Domáce násilie, o ktorom nechce nikto hovoriť alebo keď na rodiča zdvihne ruku jeho dieťa.

Odborníci sa zhodujú, že existuje jeden z modelov domáceho násilia, o ktorom sa rozpráva ešte menej ako o ostatných. Ide o fyzické či psychické násilie detí voči rodičom.

Dlhoročná izraelská konzultantka v oblasti sociálneho poradenstva Cipi Mizrachiová napísala o tejto téme doktorandskú prácu. „Ľudia si vedia predstaviť, že napríklad fyzicky bezmocní a možno už aj nie úplne mentálne kompetentní seniori sa môžu stať obeťou zlého zaobchádzania zo strany svojich dospelých detí, že ich môžu napríklad pripraviť o peniaze, prijímať rozhodnutia v ich mene a podobne. Ale v prípade, že ide o vzťah medzi rodičom v najlepších rokoch, ktorému ubližuje tínedžer alebo tínedžerka, sú zrazu ľudia v rozpakoch a nevedia, čo si o tom majú myslieť,“ hovorí.

Ako je to možné?

Podľa Mizrachiovej skúseností býva prvou reakciou to, že takmer nikto nechce uveriť, že sa niečo také deje. Ľudia si kladú otázky, ako je možné, že si dospelý človek, ktorý je z titulu svojho veku, fyzickej či mentálnej prevahy a finančnej moci „vo výhode“, nevie urobiť „poriadok“ s tínedžerom alebo tínedžerkou.

Potvrdzuje to 46-ročná Lucia, ktorá v takej situácii bola. Pridáva ešte jeden významný faktor, prečo je táto téma prakticky tabu. „Rodič, ktorý sa ocitne v takomto vzťahu so svojím dieťaťom, vlastne ani nevie, na koho sa obrátiť. Kto by mu uveril? Zavolá na svoje dieťa políciu? Pokazí mu život a ešte ho aj stratí, lebo ho vlastne zradí?“

Lucia pripomína, že u nás sa domáce násilie zľahčuje a vina sa často presúva na obeť. „Ďalšia vec je hanba – rodič sa hanbí za svoju bezmocnosť aj za to, že očakáva otázky, čo za dieťa to vychoval. Samozrejme, tieto otázky si kladie hlavne sám sebe, nič iné mu ani po rozume nechodí.“

Lucia vychovávala svoju dnes už 24-ročnú dcéru sama. Prvé roky jej pomáhali rodičia, ale potom obaja vážne ochoreli a jeden po druhom rýchlo zomreli. Od jej ôsmich rokov bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Domáce násilie

Kde môžete hľadať pomoc?

  • Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
  • Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc obetiam násilia: 0903 519 550, [email protected]
  • Poradenské centrum Alej (Bratislavský kraj): 0911 417 778, [email protected]
  • Poradenské centrum Nádej (Bratislava): 0905 463 425, [email protected]
  • Centrum Slniečko (Nitra): 0917 545 808, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Dúha: 0915 166 663 a 0918 824 247, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Brána do života: 0915 439 245, [email protected]
  • Poradenské centrum Náruč Žilina: 0918 185 576, [email protected]
  • Poradenské centrum Náruč Čadca: 0907 840 552, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Luna v Trenčíne, krízová linka non-stop: 0918 312 908,

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie