Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Súd ukázal, ktorým policajtom ide o spravodlivosť a ktorým o vojnu

Jeden zo stíhaných vyšetrovateľov NAKA Pavol Ďurka prichádza na súd. Foto - TASR
Jeden zo stíhaných vyšetrovateľov NAKA Pavol Ďurka prichádza na súd. Foto – TASR

1. Podľa súdu sú stíhaní nesprávni ľudia. 2. Prezidentka zasiahla v správnej chvíli. 3. Kam zmizla súdna reforma?

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kompot.sk najlepšie slovenské značky na jednej adrese. Vlastne na dvoch. A sú to tieto tri: Laurinská 19, Bratislava, www.kompot.sk a teraz aj Bory Mall.  (inzercia)


Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Podľa súdu sú stíhaní nesprávni ľudia

Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave o zrušení väzby štyrom vyšetrovateľom NAKA nie je príjemné čítanie. Nesie však v sebe najpozitívnejší odkaz posledných týždňov: možno sa ešte všetko úplne nepokazilo.

Všetko bolo inak. Štyroch policajtov prepustili ešte 1. októbra po tom, čo súd skonštatoval, že ich stíhanie nie je opodstatnené. Prokuratúra tvrdila, že obvinení chceli zašpiniť inšpekciu a vymysleli si skutky o korupcii jej zamestnancov. Vraj tým chceli znemožniť tím tej Diany Santusovej, ktorú najnovšie kryje aj NBÚ.

Podľa súdu však bolo všetko inak. Vyšetrovatelia si nič nevymysleli, lebo ich podozrenia týkajúce sa trestnej činnosti na inšpekcii boli vážne, hovorí súd. Keď teda začali trestné stíhanie proti inšpekcii, postupovali správne. Do toho vstúpila generálna prokuratúra, ktorá s pomocou slávneho paragrafu 363 toto stíhanie zrušila a vzápätí obvinili vyšetrovateľov.

Čo to znamená? Aby sme to zjednodušili: súd hovorí, že sa nestíhajú správne osoby, lebo pri inšpekcii bolo podozrenie o trestnej činnosti vážne, kým stíhanie vyšetrovateľov NAKA je neopodstatnené. Problém je v tom, že vyšetrovanie proti inšpekcii zrušili, kým konanie proti vyšetrovateľom stále beží.

Väzba za bežnú pracovnú poradu. Súd tvrdí aj to, že hlavný dôkaz proti vyšetrovateľom vôbec nie je dôkazom. Prokuratúra proti nim využila odpočúvania, v ktorých si vraj dohodovali vymyslené skutky zamestnancov inšpekcie. Podľa súdu však išlo o úplne neškodné pracovné debaty, aké prebiehajú na každom normálnom pracovisku.

Je to zarážajúce, lebo na základe týchto údajných dôkazov postupovala nielen prokuratúra, ale aj prvostupňovému súdu stačili na to, aby vyšetrovateľov vzal do väzby.

Presne na to tu však máme viacstupňové súdnictvo, aby sa takéto pochybenia mohli napraviť.

Čo môže nasledovať?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mária Kolíková

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Vojna v polícii

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie