Denník N

Premiéra zatkli, nahnevaní ľudia pália pneumatiky. Sudánska armáda spravila prevrat

Na videosnímke muž vykrikuje heslá počas protestu v Chartúme. Foto - TASR/AP
Na videosnímke muž vykrikuje heslá počas protestu v Chartúme. Foto – TASR/AP

V Sudáne sa armáda od víkendu pokúša o prevrat. Podľa publikovaných informácií už zatkla väčšinu ministrov vlády, vodcov prodemokratických strán a aj dočasného premiéra Abdalláha Hamdúka.

Nie je jasné, kde sa Hamdúk momentálne nachádza, ale z jeho kancelárie prišiel odkaz, aby sa ľudia proti prevratu postavili. Ministerstvo informácií hovorí o ukážkovom vojenskom prevrate a armádu vyzýva, aby zatknutých politikov prepustila.

Zatknutia prišli ako výsledok dlhodobého napätia medzi občianskymi a armádnymi lídrami Sudánu, ktorí sa delia o moc v krajine už tretí rok.

Improvizovaná vláda vznikla po zvrhnutí Omara al-Bašíra, vojenského veliteľa, ktorý bol prezidentom Sudánu v období rokov 1989 až 2019. Al-Bašír nevydržal tlak rozsiahlych protestov a nahradila ho vláda „suverénnej rady“ (so spoluúčasťou vojenských aj civilných lídrov) a občianskeho premiéra Hamdúka, ktorá mala krajinu riadiť do zorganizovania volieb, plánovaných až na rok 2023.

Súčasná vláda mala byť iba dočasným riešením, ale nemala pevnú pozíciu. Napätie medzi vojenskými a civilnými lídrami viedlo k nevydarenému pokusu o prevrat v septembri a teraz sa situácia opakuje.

Tentoraz však bol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie