Denník N

V Rimavskej Sobote sa počet infikovaných zdvojnásobil

Na proteste Smeru v Rimavskej Sobote sa zišli tisíce ľudí bez rúšok. Foto – N
Na proteste Smeru v Rimavskej Sobote sa zišli tisíce ľudí bez rúšok. Foto – N

Aktualizované 28. 10.: Pôvodný titulok „V Rimavskej Sobote sa týždeň po proteste Smeru počet infikovaných zdvojnásobil“ sme upresnili.

Epidemická situácia v okrese Rimavská Sobota sa výrazne zhoršila. Podľa úradu verejného zdravotníctva počet ochorení na covid-19 stúpol v ostatnom týždni o 99,4 percenta v porovnaní s týždňom predtým.

Ku zvýšeniu počtu infikovaných došlo v priebehu niekoľkých dní po hromadnej akcii Smeru. Hygienici zatiaľ nepotvrdili, že zhoršenie situácie má priamy súvis s Ficovou protivládnou demonštráciou na miestnom amfiteátri.

„Regionálne úrady verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote a v Banskej Bystrici zatiaľ neevidujú žiaden potvrdený pozitívny prípad, ktorý by bol jasne v priamej príčinnej a časovej súvislosti s uvedeným hromadným podujatím,“ konštatoval úrad hlavného hygienika.

Bol som na proteste, mám covid

Denník N hovoril s človekom, ktorý bol na proteste pracovne a po niekoľkých dňoch ochorel. „Som doma, pozitívny na covid,“ hovorí mladý muž, ktorý nechce byť menovaný.

Je presvedčený, že sa nakazil v Rimavskej Sobote. Pohyboval sa v blízkosti politikov aj protestujúcich. Hovorí, že teraz ho mrzí aj vlastná nezodpovednosť. „Som zaočkovaný dvomi dávkami a myslel som si, že sa mi nemôže nič stať. Teraz viem, že bolo nezodpovedné pohybovať sa tam bez rúška,“ vraví.

Prvé príznaky zaznamenal vo štvrtok uplynulý týždeň. Na druhý deň začal kašľať a stúpla mu teplota na 38 stupňov. V sobotu už mal pozitívny antigénový test, ktorý potvrdil aj PCR.

„Musel som to dostať v Rimavskej Sobote. Odvtedy som bol už len v malom obchodíku, aj to s rúškom. Minulý týždeň som nepracoval. Telefonovali mi z RÚVZ kvôli trasovaniu. Neviem si predstaviť, ako budú trasovať štyritisíc ľudí,“ vysvetľuje, prečo je presvedčený, že sa nakazil práve na proteste.

Na protest prišiel aj Robert Kaliňák, aj on sa s ľuďmi rozprával bez rúška. V pozadí je Ľuboš Blaha. Foto – N

Smer porušil pravidlá

Protest Smeru sa konal pred týždňom v nedeľu 17. októbra v amfiteátri v Rimavskej Sobote. V publiku boli tisíce ľudí, Smer odhadoval účasť na viac ako štyritisíc, médiá boli v odhade mierne opatrnejšie.

Väčšina účastníkov – a aj politici Smeru vrátane Roberta Fica – boli bez rúšok.

Robert Fico, Robert Kaliňák či Ľuboš Blaha k ľuďom rečnili z pódia a aj sa s nimi fotili, objímali a rozprávali.

Okres Rimavská Sobota bol už vtedy červený a Smer týmto zhromaždením porušil viaceré protipandemické opatrenia – účastníci mali mať aj vonku rúška alebo respirátory; organizátor mal určiť, či je akcia pre očkovaných alebo aj pre testovaných, a potvrdenia kontrolovať. A najmä malo byť na akcii výrazne menej ľudí, čiže najviac 500 ľudí v kategórii OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní covidu); bez kontroly potvrdení sa mohlo zísť najviac 50 ľudí.

Jednou z mála povinností, ktoré organizátori zo Smeru dodržali, boli zoznamy, do ktorých sa ľudia zapisovali pri vstupe do amfiteátra.

Organizátori protivládneho protestu vedeli, že ľudia majú mať rúška a sedieť s rozostupmi, ale nezasiahli. Formálne ich síce vyzvali, aby si „podľa možností“ prekryli horné dýchacie cesty rúškami, ale po piskote, ktorý sa ozval z amfiteátra, konštatovali, že reakciu očakávali, a pokračovali bez zmeny ďalej.

Predpísané protipandemické opatrenia aj upozornenie úradu verejného zdravotníctva ignoroval aj predseda Smeru. Protestujúcim z pódia rozprával, ako mu telefonovali hygienici a upozornili ho, že môžu nadávať aj kričať, len že nesmú spievať.

„Povedali mi, že keď začneme spievať, vraj to je už kultúrne podujatie, ktoré okamžite zakážu, ale keď budeme len nadávať a kričať, je to verejný protest, ktorý zakázať nemôžu. Im už fakt šibe. Ja teda fakt neviem spievať, ale s vami si na konci zaspievam Na Kráľovej holi, a to tu musí hučať, aby to počuli až do Bratislavy a do Banskej Bystrice,“ rozprával Fico v Rimavskej Sobote a neskôr si spolu s tisícmi ľudí skutočne zaspievali.

Policajti nedávali pokuty, hygiena chcela potrestať Smer

Policajti pred vyše týždňom vyhodnotili situáciu na mieste tak, že ľuďom a ani organizátorom nedávali pokuty za porušenie opatrení, a nechali to na úrad verejného zdravotníctva. Ten následne začal konanie a oznámil, že Smeru ako organizátorovi hrozí pokuta do výšky 20-tisíc eur.

„Ide o správny delikt na úseku verejného zdravotníctva. RÚVZ v Rimavskej Sobote začne vo veci správne konanie,“ povedala minulý týždeň Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote vyhlásil, že organizátor podujatia, teda strana Smer, nezabezpečil zásadné opatrenia ako napríklad povinnosť prekrytia dýchacích ciest či povinnosť dodržiavať stanovený režim, ktoré sa vzťahujú na takéto podujatia.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

    Smer

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie