Denník N

Polícia nahrala druhú Gorilu, ide o odpočúvanie Fica, Kaliňáka aj Bödöra staršieho na chate

Policajný záznam z chaty zachytáva Roberta Fica, sediaceho advokáta Mareka Paru a Miroslava Bödöra. Foto - Aktuality.sk
Policajný záznam z chaty zachytáva Roberta Fica, sediaceho advokáta Mareka Paru a Miroslava Bödöra. Foto – Aktuality.sk

Aktualizované o 20.52 o prepisy zo zverejnených videí. Politici a ľudia z pozadia Smeru sa údajne pokúšali ovplyvňovať vyšetrovanie závažných káuz.

Polícia má podľa informácií Denníka N obrazovo-zvukové nahrávky, ktoré zachytili rozhovory predsedu Smeru Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, advokáta Mareka Paru (zastupuje aj Mariana Kočnera), syna bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a Miroslava Bödöra, ktorý je otcom zadržaného oligarchu z pozadia Smeru Norberta Bödöra.

Tieto nahrávky Úrad špeciálnej prokuratúry založil do spisu Očistec. Sudca Špecializovaného trestného súdu bude v utorok rozhodovať o predĺžení väzby bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a spol.

Majú zvuk aj obraz

Ide o priestorové odpočúvanie, ktoré bolo legálne a schválil ho súd v Nitre v inej veci ako kauza Očistec. Vzhľadom na jeho obsah ho odstúpili do spisu v tejto kauze. Malo by ísť o veľké množstvo materiálu, ktorý ešte nie je celý spracovaný.

Polícia podľa informácií Denníka N na schôdzky tejto skupiny narazila v podstate náhodou a mala jednoducho šťastie.

Odpočúvanie chaty v Nitrianskom kraji schválil Okresný súd Nitra v rámci vyšetrovania trestného činu, ktorý súvisel s pytliactvom. Pôvodné podozrenie hovorilo, že na chate sa narábalo s nelegálne zabitou zverou. Polícia zmonitorovala celkovo deväť stretnutí od júla do septembra tohto roku. Keď policajti žiadali o súhlas s odposluchmi, netušili, že na chatu chodia Fico, Kaliňák, Gašpar mladší, Para a Bödör.

Web Aktuality.sk zverejnil prvé videá z chaty. Na jednom hovorí Robert Fico o kajúcnikovi Ľudovítovi Makóovi, v druhom Robert Kaliňák o kauze Dobytkár.

Čo hovoril Robert Fico na chate, ktorú odpočúvala polícia

Z videa, ktoré zverejnili Aktuality, je zrejmé, že Fico koordinuje svoje politické aktivity s Miroslavom Bödörom. Ten sa ho pýta, či robí 2. septembra pravdepodobne protest. Na videu tomuto slovu horšie rozumieť. Fico odpovedá, že „jasné“, a Bödör hovorí, že dobre, „aby som vedel ja ľudí zorganizovať“. Fico na to hovorí, že ich bude dopredu o všetkom informovať. Fico napokon zvolal protest na 1. septembra.

Odposluch 3

Syn Tibora Gašpara: „Makóovi, keď doručili uznesenie a zavolali ho na výsluch, že odmietol vypovedať a že…“

Fico: „V tej daňovej veci.“

Syn Tibora Gašpara: „Hej. Že odmietol vypovedať a vyšetrovateľke povedal, že vy ešte uvidíte. A drbol dverami a odišiel preč.“

Odposluch 4

Syn Tibora Gašpara: „A ževraj majú rozrobenú ďalšiu vetvu, mimo tejto, ktorá je obvinená, kde sa bavia o 1,7 milióna mesačne, mali urobiť na vratkách.“

Fico: „Dobre a…“

Syn Tibora Gašpara: „Makó.“

Fico: „A to čo mi teraz hovoríte o tých ľuďoch, teda o tých trinásť, či koľko ich tam je, to je jedno, uvidíme…“

Syn Tibora Gašpara: „Donesiem to, môžeme to pozrieť.“

Fico: „Však ja to myslím, že tiež mám. Oni sú tam… Makó sa priznal v tejto veci tiež?“

Syn Tibora Gašpara: „Veď na základe jeho výpovede tá vec začala.“

Fico: „Aha.“

Syn Tibora Gašpara: „On si myslel, že dostane zase ten istý štatút ako má u nás v Očistci, že ho vylúčia a bude mu dočasne odložené a oni ho šupli do tej 206-ky, do toho uznesenia (paragraf 206 Trestného poriadku hovorí o vznesení obvinenia, pozn. redakcie). Preto z toho bol taký vyrušený.“

Fico: „Hlava organizovaného zločinu a… (rozhodí rukami).“

Syn Tibora Gašpara: „Tak už len ten samotný fakt, že v troch zločineckých skupinách a bohvie koľko ich ešte nie je stíhaných.“

Miroslav Bödör: „Inak ešte jedno sa opýtam, robíš na 2. septembra protest, nie druhého (zle rozumieť), áno?“

Fico: „Jasné.“

Miroslav Bödör: „Aby som ja vedel ľudí zorganizovať.“

Fico: „Ja budem všetkých vás informovať dopredu. To musíme urobiť.“

Čo hovoril Robert Kaliňák na chate, ktorú odpočúvala polícia

Prepísali sme ukážku z videa zverejneného webom Aktuality.

Odpočúvanie 1

Kaliňák: “A že títo to robili pre nás, hej, čiže je to zločinecká skupina na čele, ktorej teda mám byť, samozrejme, ja a že je tam niekoľko teda tých úrovní a toto je tá spodná, ktorú akože chytili a nejak sa teraz snažia dostať, ako sa tie peniaze prepracovali ku nám. To si neviem dostatočne dobre predstaviť, ale pri tom, keď vidím, že čo má Noro v Dobytkárovi, tak…možné, aj keď neexistuje… takéto typy akože obchodných aktivít.”

Odpočúvanie 2

Kaliňák: “V súvislosti s nejakými kamerami, ale predpokladám, že, tak sa mi zdalo, že denníckymi (na videu horšie rozumieť, mohol myslieť ‚dedinskými‘), nebol som si úplne istý, že skôr mi to prišlo, že dennícke (na videu horšie rozumieť, mohol myslieť ‚dedinské‘) a nejaký zamestnanec Bonulu.”

Miroslav Bödör: “Náš zamestnanec?”

Kaliňák: “Ehm (súhlasne). Môžem sa skúsiť ale tak.. do telefónu, aj keď mám vypnutý, ale možno sa mi to podarí. Idem to kuknúť? Ale nič extra tam nejak nebolo, tam boli stotisícové…”

 

Z prepisu policajnej nahrávky zverejnenej Aktualitami takisto vyplýva, že Kaliňáka školil syn Tibora Gašpara a advokát Marek Para, ako má vypovedať na polícii. Radili sa, ktorá verzia bude najlepšia. Úrad špeciálnej prokuratúry upozorňuje, že mohlo ísť o manipulovanie svedkov a marenie spravodlivosti.

Gašpar mladší a Para sú obhajcovia v kauze Očistec, mali preto prístup do spisu a boli aj pri výsluchoch svedkov či obvinených.

Išlo najmä o odpovede na otázky o stretnutiach v Radošine, kde sa stretával s Norbertom Bödörom, ale aj ďalšími vtedajšími policajnými funkcionármi.

O tom, že Kaliňák chodil na stretnutia do Radošiny, vypovedali viacerí svedkovia, a priznal to aj exminister vnútra. Práve na schôdzke na chate, ktorú zaznamenali policajné odposluchy v auguste 2021, si vymyslel verziu, že mal tisícky stretnutí a na konkrétnosti si už nepamätá. To mala byť verzia aj pre vyšetrovateľov, ktorí ho pozvali na výsluch.

Gašpar mladší považoval za dôležité pripraviť Kaliňáka aj na otázky o nominácii Ľudovíta Makóa na post riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy SR. Vypovedal totiž, že ho tam dosadil Bödör s Gašparom. „Tam zásadný problém je nominácia Makóa,“ povedal.

Po viacerých verziách prišli aj s takou, že „dneska je najlepšie povedať, že s tou nomináciou prišiel Lučanský, ktorý to už nevyvráti ani nepotvrdí“.

Milana Lučanského obvinili vlani v decembri a následne koncom roka zomrel na následky samovraždy, ktorú spáchal vo väzbe.

Web aktuality.sk získal aj fotografiu z chaty, ktorú polícia odpočúvala. Na zázname vidieť Roberta Fica, Mareka Paru a Miroslava Bödöra. Podľa informácií portálu polícia monitorovala chatu niekoľko dní a zo stretnutí medzi Ficom, Bödörom a ďalšími vznikli hodiny obrazovo-zvukových materiálov a stovky prepisov rozhovorov.

„Išlo nielen o neformálne diskusie, ale bavili sa aj o aktuálnych kauzách, o prípravách tlačových besied, o trestných konaniach policajného exprezidenta Gašpara, oligarchu Norberta Bödöra, Dušana Kováčika a ďalších,“ dodávajú Aktuality.sk.

„Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) doplnil dňa 22. 10. 2021 svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v kauze Očistec o obrazovo-zvukové záznamy získané postupom podľa § 114 Trestného poriadku na základe príkazu sudcu pre prípravné konanie okresného súdu v inej trestnej veci, ktorú nedozoroval Úrad špeciálnej prokuratúry,” potvrdila špeciálna prokuratúra.

Robert Fico na augustovom pojednávaní s Dušanom Kováčikom. Netradične mal na tvári klasické rúško. Väčšinou sa verejne objavuje s plastovým štítom. Foto – TASR

“Obrazovo-zvukové záznamy (a ich doslovné prepisy) potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz, diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP, ako aj úniky informácií od niektorých orgánov presadzovania práva nepovolaným osobám.”

Robert Fico tvrdí, že sa z nahrávok nikto nedozvie nič viac, ako hovorí na tlačovkách. „V akej dôkaznej kríze musí byť špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a jeho nohsledi na špeciálnej prokuratúre, ak dali sledovať a odpočúvať lídra opozičnej strany na jeho stretnutiach s obhajcami ľudí, ktorých považujem za nevinných,“ uviedol.

„S obhajcami nevinných ľudí som sa stretával a budem sa stretávať, aby som mal dostatok informácií na svoju politickú prácu,“ povedal predseda Smeru. „Milí novinári, kľudne zverejnite všetko, čo vám poslali prokurátori v rozpore so zákonom, dozviete sa len to, čo ste už odo mňa verejne počuli alebo ešte len budete počuť.“

Kaliňák nedvíhal telefón a zatiaľ neodpovedal ani na SMS správu. Rovnako ani advokát Para.

Tím Očistec a bývalé vedenie polície

Tibor Gašpar je obvinený zo založenia a podporovania zločineckej skupiny, korupcie a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Bödör zasa za korupciu veľkého rozsahu v pôdohospodárstve. Vo väzbe je od júla 2020, Tibor Gašpar od novembra 2020. Jeho syn Pavol Gašpar je jedným z advokátov Norberta Bödöra.

Podľa vyšetrovateľov NAKA z tímu Očistec práve nitriansky podnikateľ Bödör prostredníctvom svojho vzdialeného príbuzného Gašpara ovládol políciu – získaval z nej informácie, ovplyvňoval jej činnosť a určoval napríklad aj to, kto obsadí akú funkciu v polícii.

Norbert Bödör. Foto N – Tomáš Benedikovič

Fico od zadržania spochybňuje zadržanie viacerých vysokých bývalých funkcionárov – okrem Gašpara je to aj bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer, bývalý šéf NAKA Peter Hraško, šéf odpočúvaní SIS Marián Zetocha či zástupca šéfa národnej finančnej jednotky NAKA a riaditeľ ekonomického odboru ministerstva vnútra Martin Fleischer.

Je to práve tím Očistec z NAKA, ktorý pracoval na týchto prípadoch. A predovšetkým predseda Smeru Robert Fico sústredil v posledných mesiacoch svoju energiu do spochybňovania týchto vyšetrovateľov. Opakovane prirovnáva kauzy jeho nominantov k politickým procesom z 50. rokov a tvrdí, že sa zneužívajú na kriminalizáciu opozície. Vehementne sa zastával aj už odsúdeného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Naopak, o inšpekčnom tíme, ktorý pracoval na ministerstve vnútra, hovoril predseda Smeru ako o statočných vyšetrovateľoch a postavil sa za vyšetrovateľku Dianu Santusovú, vedúcu tohto tímu. Ten pracoval s podozrením, že vyšetrovatelia NAKA využívajú spolupracujúcich obvinených a falšujú ich výpovede, ako sa im hodí.

Vyšetrovatelia NAKA, ktorí pracovali na prípadoch bývalých policajných funkcionárov, napokon skončili na dva týždne vo väzbe a dostali sa z nej až po rozhodnutí krajského súdu. Ten skonštatoval, že nič protiprávne nespravili a, naopak, ich podozrenia voči policajnej inšpekcii boli oprávnené.

Podnikatelia blízki Ficovi

Norbert Bödör, ktorého otec sa teraz s Ficom stretával, je obžalovaný v kauze Dobytkár. Ide v nej o miliónové úplatky v rezorte pôdohospodárstva. „Bol to megastroj korupcie a prania špinavých peňazí. Niečo neuveriteľné a neskutočné,“ povedal o kauze predseda senátu Najvyššieho súdu Martin Bargel.

Jeho senát vlani začiatkom júla rozhodol o tom, že dovtedy nedotknuteľný nitriansky podnikateľ pôjde do väzby. Obžaloba sa okrem Bödöra, ktorý mal blízko k Smeru, týka aj finančníka blízkeho SNS Martina Kvietika. Viacerým obžalovaným hrozia vysoké – až dvadsaťročné tresty odňatia slobody, ako aj prepadnutie majetku.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Okruh zadržaných či obvinených z Ficovej blízkosti sa postupne rozširuje. Okrem jeho známeho Norberta Bödöra je vo vyšetrovacej väzbe aj oligarcha blízky Smeru Jozef Brhel. Polícia z korupcie obvinila aj Ficovho osobného priateľa Miroslava Výboha.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Bödörovci

Nahrávky na chate

Robert Fico

Slovensko

Teraz najčítanejšie