Denník N

Skúmali kompenzačné mechanizmy. Zistili, že počítanie kalórií pri chudnutí neplatí, ako sme si mysleli

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

nová štúdia naznačuje, že chudnutie pomocou fyzickej aktivity je ešte komplikovanejšie, ako sme si mysleli.

Výskum, na ktorom participovali desiatky vedcov z celého sveta, ukázal, že pri opakovanom cvičení sa v našom tele okrem spaľovania kalórií spúšťajú aj akési kompenzačné mechanizmy, ktoré očakávaný efekt chudnutia brzdia.

Výsledky navyše naznačujú, že spomínaný efekt priamoúmerne narastá s množstvom nadbytočných kilogramov u konkrétneho jedinca. Znamená to, že pre ľudí s nadváhou je chudnutie pomocou cvičenia ešte menej efektívne.

Konkrétne dáta ukázali, že bežný človek fyzickou aktivitou spáli približne 72 percent toho, čo by sme na základe vynaloženej námahy očakávali. U ľudí s nadváhou môže byť realita dokonca o 50 percent nižšia v porovnaní s očakávaním.

Štúdia však zároveň naznačuje, že uvedený problém je u každého individuálny a z veľkej časti ho podmieňujú špecifiká metabolizmu.

Odborníci konštatujú, že práve poznanie toho, ako náš metabolizmus reaguje na fyzickú záťaž, je kľúčom k efektívnemu cvičeniu s cieľom úpravy hmotnosti.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom, vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Predstavte si matematický príklad: Bežec beží päť kilometrov, vďaka čomu sa jeho denný výdaj energie zvýši o 500 kalórií. O koľko sa jeho denný výdaj energie zvýši, ak na druhý deň v rovnakých podmienkach prebehne dvojnásobnú vzdialenosť?

Jednoduché! Predsa o 1000 kalórií, pomysleli by ste si a mali by ste pravdu. Aspoň z pohľadu matematiky. Lenže, ako sa zdá, pri chudnutí pomocou fyzickej aktivity matematické zákony úplne neplatia.

Nová štúdia naznačuje, že kým v prvom prípade sa denný výdaj energie skutočne zvýši o 500 kalórií, na druhý deň pri dvojnásobnej vzdialenosti už

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Radíme športovcom

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Šport a pohyb, Veda

Teraz najčítanejšie