Denník N

Chmelár verí, že jeho SEN môže získať desať percent

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Počas rozhovoru Eduard Chmelár pripomenul, že je historik, politický analytik, publicista, mierový aktivista a bol aj rektorom. Verí, že ponúka alternatívu pre ľavicových voličov a Smer má dôvod byť nervózny z hnutia SEN. Práve počas rozhovoru sa dozvedel, že na ministerstve vnútra má ich hnutie problémy s registráciou, pretože na ich hárkoch našli neplatné podpisy.

Skúste mi ako voličovi povedať, načo zakladáte ďalšiu stranu. Načo mi ju treba?
To je dobrá otázka, pretože aj ja som dlho aj verejne tvrdil, že to nemá význam, ale toto hnutie vzniklo na spoločenskú objednávku. Niekoľko mesiacov som pociťoval celkom vážny tlak od ľudí, ktorí mi hovorili až také veci, že „pán Chmelár, ak do toho nepôjdete, tak ste u mňa zbabelec“.

(Zvoní telefón, Chmelár s  miernym znepokojením v hlase prijíma informácie o petičných hárkoch, ktoré malo ministerstvo vnútra preskúmať do konca septembra.)

Čo sa stalo?
Mám len stručné info, že tam boli neplatné podpisy, ale pritom vám garantujem, že pre to, čo sa stalo pri registrácii Jozefovi Kalmanovi, to moji ľudia prešli tak, že sami vyraďovali niektoré podpisy. Nechcem v tejto chvíli konšpirovať, ale vzhľadom na to, že som mal nejaké informácie zo Smeru, by som nevylučoval nič. Toto trochu mení situáciu.

Čo budete robiť?  
Je možné podať sťažnosť, máme kópie hárkov. Je jedna vec, ktorej som sa chcel vyhnúť, existujú totiž nejaké maličké strany, ktoré sa s nami chceli spájať a ja som ich poslal preč.

Čo sú to za strany?
Som si istý, že ich ani vy nepoznáte, lebo aj mne robilo problém zapamätať si ich názvy. Seriózne chceli so mnou jednať a pýtali sa, čo im ponúkam. Povedal som im, že im neponúkam nič, ponúkam im len to, aby sa rozpustili a vstúpili k nám. Sami vedia, že na to nemajú, ale majú zaregistrované strany.

A ako to súvisí s vašimi podpismi?
Teraz mi do telefónu povedali, že tam boli aj čísla občianskych preukazov, ktoré boli skartované. To je vážna vec. Najhoršie je, že keď máte nejaké informácie a nemôžete vylúčiť sabotáž alebo ste si takmer istý. Toto sú praktiky, ktoré vám bežný človek nerobí.

Má s tým niečo Smer?
Som si istý, že to nevzniklo samo od  seba. Už len preto, čo nám robil Smer doteraz. Viete, že Smer je niečo veľké neidentifikovateľné, kde sú ľudia, ktorým by som v živote nepodal ruku, ale sú tam aj ľudia, ktorí sú moji kamaráti. Tí ľudia boli zmätení, nevedeli, čo robiť, pretože Smer dával do štruktúr nejaké pokyny.

Aké?
Keď som bol na pochode Skýcov – Zlatno, kam ma pozval starosta, na nátlak pohlavárov Smeru, ktorí  tam prišli, zrušili program, len aby som nemohol vystúpiť. Z tej strany sú tam nejaké napätia.

Chcete mi povedať, že Smer vás považuje za ohrozenie?
Vždy, keď mi kladú túto otázku, hovorím, že jediný útok, ktorého sa Smer obáva, je útok zľava, teda odhalenie toho, čím nie je. Nervozitu a znepokojenie by som tam chápal. Druhá vec je, že my sme nevznikli len na to, aby sme sa vymedzovali len týmto smerom. Preto keď mi niekto kladie otázku, či rozbíjame ľavicu, hovorím, že nie, my ju tvoríme, pretože tu žiadna nie je.

V čom Smer nie je ľavicou? Znižuje ceny potravín, rozdáva balíčky a podobne.
To je zjednodušený prístup, ktorý používate všetci. Nielen vy novinári, ale všetci…

Okrem vás…
Počkajte. V tejto chvíli nie som len politik, ale bol som aj nejaký politický analytik a viem si zdôvodniť, prečo SaS nie je liberálna strana a Smer nie je sociálna demokracia. Keď si niekto hovorí sociálny, môže byť aj rýdzo konzervatívny. Pozrite sa, SNS hovorí, že stojí na troch pilieroch: sociálnom, kresťanskom a národnom. V čom sa odlišuje od Smeru? V ničom. To je klasický konzervatívny smer, aký môžete nájsť všade v Európe.

I56A9859
Eduard Chmelár (1971) narodil sa v Modre. Vyštudoval žurnalistiku na FF UK, v roku 2005 bol habilitovaný v odbore slovenské dejiny, prednášal na viacerých vysokých školách, najnovšie bol rektorom Akadémie médií. Je zakladateľom a prvým šéfredaktorom ľavicového týždenníka Slovo. Bol predsedom petičného výboru za vypísanie referenda o vstupe do NATO. Uchádzal sa o post europoslanca ako nezávislý na kandidátke Strany zelených. Pred časom ohlásil vznik hnutia SEN. Foto N – Vladimír Šimíček

Niečo ako bavorská kresťansko-sociálna CSU?
Voči tomuto je to príliš vznešená strana, ale ak Smer k niečomu môžeme prirovnávať, tak je to tento smer. Ja hovorím, že je legitímne byť sociálnym konzervatívcom, ale nech sa niekto netvári, že je sociálny demokrat, keď útočí na menšiny, keď má niekedy naozaj až slovník pravicového extrémistu, keď ignoruje zelené a ľudskoprávne témy, keď má nadštandardné vzťahy s katolíckou cirkvou, keď robí všetky možné kroky, ktoré ho od sociálnej demokracie odlišujú. Napokon, Smer sa kedysi dokonca ohradzoval proti označeniu sociálna demokracia.

Na európskej úrovni patrí Smer do socialistickej skupiny, hoci niektorí hovorili o vylúčení.
Mne tá kritika európskych socialistov pripadá pokrytecká, pretože v Strane európskych socialistov je naozaj hocikto, ale ak sa bavíme o tom, či je toto sociálna demokracia, no nie je. Keby boli principiálni, motívy, pre ktoré Smeru v roku 2006 pozastavili členstvo, stále trvajú.

Smer predsa už nie je v koalícii s SNS.
Ale pozastavenie členstva zrušili ešte počas trvania koalície.

Vy si myslíte, že dokážete zaplniť nejakú medzeru na trhu?
My sme vznikli preto, aby sme reprezentovali ľudí, ktorí sa necítia byť reprezentovaní.

Takých ľudí je málo, nie?
To by ste sa čudovali. Aj časť voličov Smeru volí Smer len ako menšie zlo. Nemajú inak koho voliť a čakajú, že tu niečo takéto vznikne. Druhou skupinou sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac od tohoto autora? Napísal knihu 2018: Rok protestov

Viac info

Teraz najčítanejšie