Denník N

Krzysztof Charamsa: katolícky kňaz, ktorý miluje iného muža, stratil prácu vo Vatikáne

Krzysztof Charamsa sa odvážil prezradiť svoje najväčšie tajomstvo. FOTO - AO
Krzysztof Charamsa sa odvážil prezradiť svoje najväčšie tajomstvo. FOTO – AO

V čase biskupskej synody sa k homosexuálnej orientácii priznal poľský kňaz pracujúci vo Vatikáne. Hneď ho zbavili funkcií.

Kým sa v Ríme schádzali desiatky biskupov a laikov z celého sveta, ktorí budú na biskupskej synode preberať otázky katolíckeho rodinného života, rozhodol sa poľský kňaz Krzysztof Charamsa prezradiť najväčšie tajomstvo svojho života. Na tlačovej konferencii zvolanej do jednej z rímskych reštaurácií oznámil novinárom, že je homosexuál a má partnera, ktorého si tam aj priviedol.

Podľa poľských novín Gazeta Wyborcza sa volá Eduardo a je Katalánec. 43-ročný Poliak pracoval vo Vatikáne v Kongregácii pre doktrínu viery a prednášal na dvoch univerzitách. V hierarchii Svätej stolice zastával pozíciu na strednej úrovni.

Vatikán oznámil, že ani jednu z funkcií už nemôže vykonávať, a označil jeho oznámenie za nezodpovedné. O jeho ďalšom osude rozhodne jeho nariadený. „Viem, že sa budem musieť vzdať svojho duchovného úradu, ktorý je pre mňa celým mojím životom,“ vyhlásil podľa Guardianu.

Dvojnásobný hriech

Charamsa sa dopustil minimálne dvoch hriechov. Porušil celibát a žije v homosexuálnom zväzku. Katolícka cirkev nepovažuje za hriech homosexualitu, ale pohlavný styk medzi homosexuálmi. Preto ich vyzýva k sexuálnej abstinencii. Je možné, že Charamsa porušil aj pravidlá svojej kongregácie.

Muž, ktorého vysvätili za kňaza pred osemnástimi rokmi, sa netají tým, že svojím ‚coming-out‘ chce vyvolať v cirkvi diskusiu a potenciálne aj vyvolať zmenu. Podľa neho je katolícka cirkev homofóbna a veľmi krutá ku gejom.

„Je čas, aby cirkev otvorila oči a pochopila, že ponúkať homosexuálnym veriacim celoživotnú abstinenciu je neľudské,“ vysvetlil v rozhovore pre talianske noviny Corriere della Sera. Podľa nich sa ešte nestalo, aby o svojej orientácii otvorene prehovoril niekto z Vatikánu na Charamsovej úrovni.

On sám je na svoju orientáciu hrdý a je šťastný. „Každý homosexuál je Boží syn,“ vyhlásil. Vatikán však ani zďaleka šťastný nie je. Vyhlásenie by bolo problematické tak či tak, jeho načasovanie pred synodou, ktorá bude diskutovať aj o vzťahu katolíckej cirkvi k homosexuálnym veriacim, to len zdôrazňuje.

Nie je jediný

Konzervatívne kruhy vo Vatikáne sú aj bez tejto udalosti vyplašené z niektorých výrokov pápeža Františka týkajúcich sa rodiny aj homosexuálov. Hoci sa nezdá, že Svätý otec by sa chystal meniť katolícku doktrínu, častejšie ako jeho predchodcovia hovorí o odpustení a akceptácii. „Kto som ja, aby som súdil?“ povedal o homosexuáloch.

Charamsa svojím priznaním neotvoril len otázku homosexuality a celibátu, ale aj homosexuálov medzi kňazmi pracujúcimi vo Vatikáne. BBC vo svojej analýze naznačuje, že vo Vatikáne existuje „homosexuálna loby“. Samotný Charamsa povedal, že by sa mal urobiť prieskum, koľko homosexuálov pracuje vo Vatikáne.

Teraz najčítanejšie