Denník N

Svetový newsfilter: Erdoğan ho volá Červený Soros. Západu pre neho hrozil diplomatickou vojnou

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Erdoğana naštvali západní diplomati. 2. Biden pretláča historickú reformu 3. Sudán sa znovu vzďaľuje od demokracie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Turecko je spojencom EÚ aj Spojených štátov, v posledných rokoch je však spolupráca s ním čoraz ťažšia. Môžu za to autoritárske kroky prezidenta Erdoğana. Jeden z nich tento týždeň vyvolal diplomatický konflikt.

Okrem toho píšeme o problémoch Bidena pri presadzovaní veľkých reforiem a o klimatických sľuboch na Blízkom východe.


Európa: Erdoğana naštvali západní diplomati

Autoritársky prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan sa znovu dostal do konfliktu so svojimi spojencami na Západe.

Tí musia čoraz častejšie riešiť, ako pristupovať k svojmu dôležitému partnerovi, ktorý porušuje elementárne ľudské práva a svojich kritikov posiela do väzenia.

O čo ide: Turecký prezident pohrozil veľvyslancom desiatich krajín vyhostením po tom, čo v spoločnom vyhlásení vyzvali na okamžité prepustenie občianskeho aktivistu Osmana Kavalu.

Aktivista a podnikateľ je v tureckom väzení od jesene 2017, dodnes však v jeho prípade nepadol verdikt. Obvinenia sú klasické – financovanie protivládnych protestov v parku Gezi a údajná účasť na prevrate v roku 2016.

Európsky súd pre ľudské práva to ešte v roku 2019 označil za politický proces a vyzval na jeho okamžité prepustenie. Zaobchádzanie s Kavalom, ktorý je už štyri roky vo väzení, skutočne pripomína kafkovské procesy.

Prirovnáva ho k Sorosovi: Filantrop Kavala, ako píše Financial Times, bol vždy viac kultúrnym než politickým aktivistom a snažil sa o liečenie historických rán, ktoré utrpeli turecké menšiny – najmä Kurdi a Arméni.

Erdogan ho prezýva Červený Soros vzhľadom na to, že pôsobil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Joe Biden

Svetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie