Denník N

Michal Wiezik: Boris Kollár vytĺka politický kapitál z rozčúleného vidieka, ktorý hucká krajná pravica

Michal Wiezik. Foto N – Ján Krošlák
Michal Wiezik. Foto N – Ján Krošlák

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Hovoril som ministrovi Budajovi, že manažérsky bolo nebezpečné ísť do reformy v nastavení koalície, kde je koaličným partnerom Boris Kollár a jeho hnutie, ktorí sa dlhodobo stavajú proti ochrane prírody,“ hovorí europoslanec PS/Spolu a ekológ MICHAL WIEZIK. Obáva sa, že ak reforma národných parkov nebude úspešná, na ďalších desať či dvadsať rokov bude pochovaná na škodu prírody.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • prečo môže byť Boris Kollár pri národných parkoch v konflikte záujmov,
  • ako hodnotí memorandum medzi rezortmi životného prostredia a pôdohospodárstva,
  • či je potrebné sadiť v národných parkoch stromčeky,
  • čo sa stane, ak sa neuskutoční reforma národných parkov.

Národná rada má na aktuálnej schôdzi hlasovať o návrhu zákona, ktorý by presunul štátne pozemky v národných parkoch spod rezortu pôdohospodárstva pod rezort životného prostredia. Pôvodne malo ísť o všetky pozemky v 3., 4. a 5. stupni ochrany. No po výhradách hnutia Sme rodina prišlo k viacerým zmenám a obaja ministri schválili memorandum, v ktorom sa už hovorí len o presune rezervácií so 4. a 5. stupňom ochrany, ak park nemá hotovú zonáciu, čo väčšina zatiaľ nemá. Ako hodnotíte túto zmenu?

Zmena sa rodí ťažko, je to komplikovaný proces a začal už pred rokom pri novom programovom vyhlásení vlády. Vidíme, že z pôvodne ambiciózneho cieľa sa postupne odkrajuje a ustupuje. No tento vývoj ma neprekvapuje. Mal som možnosť komunikovať s ministrom Budajom a hovoril som mu, že manažérsky bolo nebezpečné ísť do toho v nastavení koalície, kde je koaličným partnerom Boris Kollár a jeho hnutie, ktorí sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Podcasty Denníka N

Rozhovory

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie