Denník N

Bieloruský denník: Lukašenko zrušil povinné nosenie rúšok, aby naštval opozíciu

Rúško nenosí ani Lukašenko. Foto –TASR/AP
Rúško nenosí ani Lukašenko. Foto –TASR/AP

Európske vakcíny v krajine nebudú, aby Bielorusi „nechodili na Západ a nedostávali tam inštrukcie“.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Situácia s pandémiou koronavírusu je čoraz šialenejšia a politizovanejšia. Aj preto už druhý týždeň po sebe prichádzam s touto témou.

Kým v minulom diele som rozprával príbeh, ako sa krajina dostala do tejto situácie – nedôvera k dostupným vakcínam, oficiálne popieranie problému COVID-19, klamstvo so štatistikami –, teraz budeme hovoriť o tom, ako sa veci presunuli zo zdravotníckej do politickej roviny. Aj keď sa to zdá byť na prvý pohľad absurdné.

Boj proti koronavírusu v Bielorusku sa už netýka zdravia ľudí. Ide o boj proti politickým oponentom, tak to vníma Alexandr Lukašenko a jeho okolie.

Flashmob: Nasaď si rúško, ak si proti Lukašenkovi

V Bielorusku sociálna sieť Telegram je jednou z najslobodnejších a najobľúbenejších platforiem pre protestné komunity a nielen pre ne. Niekoľko hlavných protestných kanálov spustilo na Telegrame flashmob „Nasaď si rúško, ak si proti Lukašenkovi“ a vyzvalo Bielorusov, aby dodržiavali nosenie rúšok a dali sa zaočkovať.

Flashmob získal popularitu v komunitách na Telegrame a prešiel aj do offline prostredia: vo forme nálepiek a graffiti. Na sociálnych sieťach sa objavilo niekoľko správ o tom, že Lukašenkovi priaznivci demonštratívne odmietajú nosiť rúška v MHD, avšak takéto správy nie je možné overiť.

Jeden flashmob stačil, aby Alexandr Lukašenko zacítil hrozbu.

Lukašenko nakoniec zrušil režim povinnosť nosenia rúšok. Aj keď ministerstvo zdravotníctva Bieloruska zrejme chápe nebezpečenstvo situácie.

Krátko po spustení flashmobu Alexander Lukašenko na stretnutí o COVID-19 povedal, že je „proti násiliu voči ľuďom“. Určite nemal na mysli mučenie v bieloruských väzniciach alebo desaťtisíce zadržaných.

Hovoril o v Bielorusku zavedenej povinnosti nosenia rúšok na verejných miestach. Zároveň, samozrejme, tvrdil, že situácia je pod kontrolou a že všetky správy o rapídnom zvýšení počtu nakazených a úmrtnosti sú falošné.

V konečnom dôsledku, v Bielorusku povinnosť nosenia rúšok pretrvala 13 dní.

Vzhľadom na správy o preplnených nemocniciach a nedostatku kyslíka v zdravotníckych zariadeniach nariadenie o zrušení povinného nosenia rúšok vyvolalo vlnu pobúrenia. Namiesto sprísnenia opatrení proti koronavírusu predstavitelia nelegitímnej vlády tieto opatrenia zmiernili, aj keď na to neboli žiadne dôvody.

Zároveň sa zdá, že na bieloruskom ministerstve zdravotníctva sú ľudia, dokonca aj medzi úradníkmi, ktorí chápu vážnosť situácie. V deň zrušenia režimu nosenia rúšok ministerstvo zdravotníctva zorganizovalo rozosielanie SMS správ s výzvou, aby sa Bielorusi dali zaočkovať a nosili ochranné rúška.

Bez západných vakcín

Tým sa šialenstvo neskončilo. Nestačilo zrušiť nosenie rúšok, nelegitímna vláda sa posnažila odstrániť aj zmienky o ňom. V autobusových parkoch zamestnancov prinútili odlepovať z vozidiel nálepky so zmienkou, že pre cestovanie v autobuse je potrebné si nasadiť rúško.

Podobné nápisy odstraňujú takisto z obchodov a iných štátnych prevádzok. Na niektorých zastávkach MHD v Bielorusku sa nachádzali poučenia o tom, ako sa chrániť pred covidom-19. Po vyhlásení ich usilovne strhávajú a dôkladne stierajú. Samotný Lukašenko sa ďalej delí o svoje lekárske „skúsenosti“ a plány očkovania Bielorusov.

Takto diktátor vysvetlil, prečo krajina nebude mať západné vakcíny: „Podsúvajú nám myšlienku: Dovezte Pfizer, Johnson & Johnson, Modernu a tak ďalej. Na čo? Aby sa mohli dať zaočkovať, získať pas a odísť tam, k svojim! Ísť na Západ, po inštrukcie! Preto to chcú!“

Podľa Pavla Latuška, jedného z lídrov demokratických síl, sám Alexandr Lukašenko sa už zaočkoval vakcínou Pfizer.

Čo hovoria demokratickí lídri 

Samozrejme, že situáciu pozorne sledujú lídri demokratického Bieloruska. Politické štáby a občianske iniciatívy aktívne vyzývajú Bielorusov, aby sa dali zaočkovať, nosili rúška a podľa možnosti zostali doma.

Demokratické sily poslali list vedeniu EÚ, členským štátom EÚ a vedeniu COVAX-u. V ňom vyzvali na pomoc Bielorusku vo výške najmenej jedného milióna dávok vakcín. Nejde pritom o prvý pokus dodať do krajiny európske vakcíny.

Lukašenko to však zatiaľ nechce akceptovať.

Je tu nádej, že sa predstaviteľom ministerstva zdravotníctva podarí presvedčiť ostatných, že je to kriticky potrebné rovnako ako ďalšie opatrenia v boji proti pandémii.

„Pandémia nie je o politike, ale o zdraví a životoch ľudí,“ povedala Sviatlana Cichanovská, líderka demokratického Bieloruska.

Je úplne zrejmé, že COVID-19 v súčasnosti zabíja viac ako sto Bielorusov denne. Dokazuje to správa Fondu zdravotníckej solidarity. Oficiálne štatistiky pritom hovoria o desiatich úmrtiach na koronavírus denne – to znamená, že samotné údaje o úmrtnosti sa zdajú byť najmenej desaťkrát podhodnotené.

Z ruštiny preložila Diana Shvedová. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie