Denník N

Zabijaci z 50 rokov starej genocídy sa dnes smejú a USA svoju rolu stále nepriznali

V Hadej rieke na severe Sumatry potápali mŕtvoly. Foto pre Denník N – Magda Vaculčiaková
V Hadej rieke na severe Sumatry potápali mŕtvoly. Foto pre Denník N – Magda Vaculčiaková

„Ak sa k tomu budete vracať, môže sa masakra zopakovať,“ zaznieva aj po polstoročí z úst tých, ktorí v Indonézii vyvraždili asi milión komunistov. Mnohí sú dodnes v politike, potrestaný zatiaľ nebol nikto.

„Pamätá si, že deda odviedli, keď mala sedem rokov. Vtrhli nám do domu, mieriac na ňu zbraňou, jej vojaci povedali, že už ho neuvidí,“ opisuje Nela maminu spomienku z detstva. Nikdy na ňu nezabudne. „Odniesli nábytok, vlastnícke listy k pôde, všetok majetok. Dokonca zišli do studne, pretože si mysleli, že tam starý otec ukrýval knihy o komunizme,“ rozpráva nám.

Napokon ho nezabili, ale strávil celé roky vo väzení.

Omylom uväznená, v žalári znásilnená

S traumou si do ďalšieho života poniesol aj stigmu politického väzňa. A s ním aj celá jeho rodina. „Chcel svoje deti poslať do školy, ale nedovolili mu to. Navyše majú v občianskych preukazoch písmenká ET – ex tapol – bývalý politický väzeň. Mamu postupne vyhodili z troch zamestnaní, keď zistili, akú má minulosť,“ opisuje Indonézanka život svojej rodiny.

Nelinu susedu uväznili, keď mala dvanásť rokov, pretože mala rovnaké meno ako iná osoba na zozname. Vo väzení ju počas štrnástich rokov opakovane znásilnili a týrali, dokonca s jedným z násilníkov otehotnela.

Rahardjo tiež strávil celé roky v celkom troch väzniciach, netušiac prečo. „Každú noc ma volali na vypočúvanie a snažili sa ma týraním donútiť k tomu, aby som priznal, že som bol členom mládežníckej únie, ktorá mala byť spriatelenou organizáciou Komunistickej strany Indonézie,“ spomína Indonézan.

Masové zabíjanie

Príbehy bývalých politických väzňov sa nepočúvajú ľahko. Rovnako smutné sú tie, ktoré rozprávajú pozostalí asi milióna obetí vraždenia z prelomu rokov 1965 a 66. Armáda za spolupráce civilistov zabíjala všetkých členov Komunistickej strany Indonézie (PKI) aj odborárov, členov združení žien a mládežníckych organizácií, etnických Číňanov, ktorí boli podozriví z napojenia na stranu.

Na čele najpočetnejšej moslimskej krajiny sveta bol prezident Sukarno, ktorý zastával ľavicovú politiku a stále viac sa prikláňal na stranu PKI. Prvého októbra 1965 sa odohral pokus o prevrat, pri ktorom bolo zabitých šesť armádnych generálov.

Armáda obvinila komunistov a rozbehla kampaň za ich ,vyčistenie‘, aby sa nedostali k moci. Počas niekoľkých mesiacov skončili v indonézskych riekach státisíce tiel. Presné čísla

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie