Denník N

Vitajte v Marianke, ale najprv zaplaťte

foto N - Vladimír Šimíček
foto N – Vladimír Šimíček

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že starosta Marianky Radovan Jurika je šťastný človek. Občania mu dobrovoľne odovzdávajú do obecnej kasy darom tisíce eur. Až kým sa ich neopýtate, prečo to robia. „Skasíruje vás buď pri stavebnom povolení, alebo pri kolaudácii,“ povedala jedna darkyňa.

  • Starosta tvrdí, že jeho „mediálna diskreditácia“ je objednaná.
  • Všetky darovacie zmluvy vyzerajú približne rovnako.
  • Cez svoju kanceláriu starosta účtoval za právnu pomoc státisíce.
  • Podozrivé správanie na obecnom úrade preveruje prokuratúra.

„Ten pozemok sme s rodinou dosť dlho vyberali,“ začína rozprávať podnikateľ z Bratislavy svoj príbeh o tom, ako nedobrovoľne obdaroval obec.

Legenda o pútnickom mieste v Marianke hovorí, ako zbojník našiel prameň pod soškou Panny Márie, v ktorom vykúpal svoje postihnuté dieťa a to vyzdravelo. Bratislavčanov viac ako Panna Mária láka do dedinky pod Malými Karpatmi blízkosť k hlavnému mestu a pekná príroda a lesy. Z hlavného mesta je to do Marianky približne 25 minút. Smer zo Záhoria do Bratislavy je jeden z tých lepších, ranné zápchy sa dajú vydržať.

Marianka. Foto N - Vladimír Šimíček
Marianka. Foto N – Vladimír Šimíček

Podnikateľ o naťahovačkách o stavebné povolenie začne hovoriť až po prísľube, že jeho meno zostane neznáme a rovnako aj detaily, ktoré by ho mohli identifikovať. „Nemám ešte skolaudované,“ vysvetľuje podobne ďalší zo 60 darcov uvedených na webovej stránke Marianky.

Celý život si na dom šetrili, kúpili pozemok a chceli už stavať. Dali si vypracovať projekt na dom a predstavovali si už, ako budú s rodinou na záhrade grilovať, kde bude mať ktoré dieťa izbu.

Po tom, čo si na obec podal žiadosť o stavebné povolenie, sa nič nedialo. Čas plynul, až začal zisťovať, čo sa deje. Na úrade mu povedali, že jeho stavebný projekt nespĺňa podmienky. Scenár, ktorý zažilo viac darcov – raz je zlá strecha, potom brána, inokedy plot.

„Známi mi povedali, že bez daru to nepôjde.“ Starostovi Radovanovi Jurikovi preto navrhol, že obec obdaruje. „On navrhoval oveľa vyššiu sumu, ale snažil som sa ho presvedčiť, že to je veľa,“ popisuje licitovanie o výške daru na obecnom úrade; nakoniec bol v tisícoch eur.

Zákon takéto dohody nepozná. Stavebné povolenie je obec povinná vydať, ak je žiadosť v súlade so zákonom.

Nezávislý Radovan Jurika je starostom druhé volebné obdobie. V roku 2014 vyhral voľby veľmi tesne so 452 hlasmi. Jeho protikandidát dostal o osem hlasov menej. Jurika je právnik, spolumajiteľ advokátskej kancelárie Jurika a Keltoš, ktorá poskytuje právne služby aj obci Marianka. Len za posledné štyri roky si vyfakturovala minimálne 200-tisíc eur za právnu pomoc obci.

„Bolo to ponižujúce, chcel som sa na to vykašlať,“ pokračuje podnikateľ. Uvažoval, že pôjde na políciu, ale nakoniec obec obdaroval. „Nebol som na to hrdý, ale kam som mal ísť? Vedel som, že to síce môžem spraviť, ale že potom stavať určite nebudem. Povedal som si: ‚Dobre, je to pre obec.‘ To, ako si to on už potom vyberie z obce, ma nemusí zaujímať.“

Pár dní po obdarovaní obce dostal stavebné povolenie.

Ako posledná chudera

„Aby to ľahšie prebehlo,“ odpovedá ďalšia darkyňa na otázku, prečo dala dar. Aj jej meno má redakcia k dispozícii. Tiež ešte nemá skolaudované. „Starosta mi to povedal na rovinu. Nehanbí sa za to, pýta to od ľudí verejne. Každého jedného skasíruje, buď pri stavebnom povolení, alebo pri kolaudácii.“

Starosta podľa nej naťahuje čas „a keď už na to človek nemá nervy, povie, že to môžeme spraviť aj inak, a vytiahne darovaciu zmluvu“.

Neuvažovala o tom, že pôjde na políciu? „Veľa ľudí nad tým rozmýšľalo, ale tým, že starosta je právnik, nikto nechce mať do budúcna problémy, keď tu chce bývať. Ľudia sa boja a sú naňho nahnevaní.“ Doma rozmýšľali, že peniaze nedajú, napokon však zvíťazil strach, že povolenie nedostanú. Starosta jej darovanie ponúkol priamo v kancelárii. „Odišla som odtiaľ ako posledná chudera.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Dary a korupcia v obciach

Teraz najčítanejšie