Denník N

Lengvarského dvojka Róbert Babeľa: Na liekoch sa nedá šetriť, do liekov sa dá len správne investovať

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Róbert Babeľa pred mesiacom nastúpil na ministerstvo zdravotníctva ako štátny tajomník. Pripravuje zmeny v liekoch a platbách za ne. Chce, aby boli dostupnejšie inovatívne lieky, v čom zaostávame najmä v onkológii.

Róbert Babeľa vystriedal vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Janu Ježíkovú. Babeľa doteraz nebol v žiadnej politickej pozícii, je špecialistom na hodnotenie zdravotníckych technológií.

V zdravotníctve pôsobil viac ako 20 rokov na rôznych pozíciách. Venoval sa vedeckým projektom, ktoré sa týkajú napríklad vyčísľovania skutočných nákladov na vybrané diagnózy či na rôzne medicínske oblasti, a to aj pod záštitou Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Hodnotil napríklad nákladovú efektívnosť vybraných skríningov v oblasti onkológie pre potreby Národného onkologického inštitútu.

Babeľa hovorí, že sa s ministrom Lengvarským nepoznali, až kým nedostal ponuku prísť na ministerstvo. Jeho úlohou je urobiť zmeny v liekovej politike.

V rozhovore hovorí aj to,

  • ako by sa mohli zmeniť pravidlá pre lieky, najmä v onkológii;
  • prečo na Slovensku inovatívne lieky chýbajú;
  • aké boli pre neho rokovania o rozpočte
  • a prečo prijal ponuku stať sa štátnym tajomníkom.

Ste na ministerstve zdravotníctva v pozícii štátneho tajomníka zhruba mesiac. Dovtedy ste v podobnej funkcii neboli. Prekvapilo vás niečo?

Nezažil som tu žiadne dramatické prekvapenie. Pôsobím v oblasti liekovej politiky 20 rokov, tak mnohých ľudí poznám, viem aj to, ako funguje ministerstvo. Zásadné prekvapenie ma nečakalo.

Od koho ste dostali ponuku stať sa štátnym tajomníkom?

Oslovil ma priamo pán minister.

Odkiaľ sa poznáte?

Dovtedy sme sa nepoznali. Pravdepodobne ma niekto odporučil alebo ma videl prednášať niekde, kde som hovoril, že najlepšie sa o veciach mudruje, keď za ne človek nemá zodpovednosť. Tak mi to možno vrátil. (smiech)

Nebáli ste sa, že pôjdete do verejnej funkcie, v ktorej na vás môže byť mediálny aj verejný tlak omnoho väčší, než ste zažili doteraz?

Také rozhodnutie sa musí urobiť v rodine. Dlho sme o tom s manželkou hovorili. Mám dve staršie deti a sú relatívne samostatné. V tom to bolo jednoduchšie, ale celkovo to jednoduché nebolo. Povedal som si, že takáto šanca sa už nemusí opakovať. Asi by ma celý život mrzelo, keby som to aspoň neskúsil, keď som mal možnosť. V mojej doterajšej kariére

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimír Lengvarský

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie