Denník N

Jeho najkrajší gól nič neznamenal. Ako sa Hossa stal najlepším Slovákom bez medaily

Foto - TASR/AP, grafika - N/Peter Kováč
Foto – TASR/AP, grafika – N/Peter Kováč

Zlyhanie v zápase o bronz na olympiáde vo Vancouveri si hráči dodnes nevedia vysvetliť. Štvrtý diel série o hokejistovi, ktorého uvedú do Siene slávy.

Marián Hossa je pravdepodobne najlepším slovenským hokejistom, ktorý s reprezentáciou nezískal žiadnu medailu. Za Slovensko hral na ôsmich majstrovstvách sveta, štyroch olympijských hrách a jednom Svetovom pohári. Hossa bol súčasťou viacerých mužstiev, ktoré mali silu na medailu, a dvakrát k nej bol veľmi blízko. Na MS 2004 a olympiáde vo Vancouveri 2010 však Slováci prehrali zápasy o bronz a skončili štvrtí.

O Hossovej reprezentačnej kariére sme sa rozprávali s Jozefom Golonkom, ktorý ho ako prvý vzal na majstrovstvá sveta, a s Jánom Filcom, ktorý Hossu trénoval na niekoľkých veľkých turnajoch vrátane dvoch olympiád. Obaja naňho spomínajú ako na vzorného reprezentanta, s ktorým nemali žiaden problém.

„Nikdy nepatril medzi rebelantov, počúval trénerov a staral sa len o to, aby podal perfektný výkon. To je Marián Hossa,“ tvrdí Golonka. „Práca s Mariánom bola vždy veľmi jednoduchá, pretože mal v sebe jednu dôležitú charakterovú črtu, a tou je zodpovednosť,“ hovorí Filc.

V článku sa dočítate:

  • ako chcel Golonka v Nagane získať s Hossom olympijskú medailu;
  • že Hossov najkrajší gól v reprezentácii nič neznamenal;
  • prečo chýbal pri všetkých medailových úspechoch;
  • ako po jednej z ťažkých prehier „nechcel hokej ani vidieť“;
  • prečo ho na jeho poslednom turnaji „obalili ako múmiu“.

Seniorská reprezentačná kariéra Mariána Hossu sa začala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Marián Hossa

MS v hokeji

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie