Denník N

Šéf nemeckých liberálov Lindner má ambíciu byť ministrom financií, post chcú aj Zelení

Šéf Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner. Foto - TASR
Šéf Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner. Foto – TASR

V Nemecku stále prebiehajú koaličné rokovania o zostavení novej vlády, ktorá sa dostane k moci po odchode spolkovej kancelárky Angely Merkelovej.

Podoba novej koalície do veľkej miery závisí aj od postoja dvoch „menších“ strán: Zelených a FDP.

Sociálni demokrati (SPD) s volebným lídrom Olafom Scholzom by mali byť schopní vytvoriť vládu, jazýčkom na váhach sa však opäť stáva FDP na čele s ambicióznym Christianom Lindnerom.

Podľa portálu Politico sa SPD, Zelení a FDP dohodli na základnom usporiadaní svojej budúcej koalície a budú pokračovať v podrobnejších koaličných rokovaniach.

Na rokovaniach sa od minulého týždňa zúčastňuje takmer tristo ľudí z troch strán, ktorí sú rozdelení do 22 pracovných skupín. Jedna z nich rieši napríklad ochranu klímy, ďalšia stav demokracie.

Pracovné skupiny majú prezentovať svoje názory do 10. novembra a v prípade, že medzi stranami vzniknú nezhody, o ich prekonanie sa potom budú snažiť lídri strán. Cieľom je vytvorenie vlády na čele s kancelárom Olafom Scholzom (SPD) do 6. decembra.

V tejto fáze rokovaní podľa analytika Milana Niča pôjde najmä o to, čo „silnejšie“ strany ako CDU/CSU či SPD dokážu „menším“ ponúknuť.

„Očakáva sa, že si budú nárokovať ministerstvá financií, životného prostredia s dopravou, hospodárstvo a zahraničné veci. FDP má jednoduchšiu pozíciu, lebo má silného predsedu a pocit víťazstva. Oproti tomu Zelení čakali dlhšie a nemajú také konsolidované vedenie,“ vysvetľuje expert Nemeckej rady pre zahraničnú politiku.

Lindnerove FDP postavilo svoju politiku na nižších daniach, ochrane občianskych práv či menšom sociálnom štáte. Lindner sa hneď po voľbách vyjadril, že chce vstúpiť do koalície.

Hoci ako partnera by si najradšej vybral CDU/CSU, dokáže rokovať aj s SPD a Zelenými. SPD, Zelení a FDP by vytvorili koalíciu troch strán, ktorú pre stranícke farby experti prezývajú „semafor“.

Lindnera (42) teraz médiá opisujú ako jedného z najlepších mladých politikov v Nemecku, ktorý dokáže rozprávať aj v širších súvislostiach. Niekedy sa odkloní od liberálnej politiky: napríklad v roku 2015, keď kritizoval plán kancelárky Merkelovej prijať státisíce utečencov. O dva roky neskôr bola FDP súčasťou koaličných rokovaní, ale Lindner z nich nakoniec odišiel. Povedal, že nedokázal presadiť politiku FDP a strana by nezískala férovú dohodu.

Niektorí kolegovia zo strany potom kritizovali, že Lindner uprednostnil vlastné ego.

Predtým sa mu však podarilo dostať  FDP znovu do parlamentu a takmer z nej spravil vládnu stranu. „Je lepšie nevládnuť vôbec ako vládnuť zle,“ vravel. Zo strany Lindnera mohlo ísť aj o populistický krok z vypočítavosti, aby FDP už neprišla o percentá ako v roku 2013.

Čerstvý začiatok

Lindner potom pracoval na tom, aby ho verejnosť považovala za vodcu s progresívnymi myšlienkami. Pri vystúpeniach v Bundestagu kritizoval vládnu koalíciu, vrátane jej protipandemických opatrení.

Politik FDP Wolfgang Kubicki napísal knihu o tom, ako vírus covid-19 podkopal právny štát, a Lindner povedal: „Pandémia ukázala, že čo sa týka občianskych práv, na FDP sa môžete spoľahnúť. Mimoriadna situácia deformovala liberalizmus v našej krajine.“

Lindner nepopieral, že vírus existuje, ale kritizoval jednotlivé opatrenia. Napríklad používanie karantény nazval „metódou zo stredoveku“.

FDP sa v kampani prezentovala ako strana, ktorá zabráni tomu, aby sa Nemecko nachýlilo viac doľava. FDP chce podporovať osobnú slobodu a podnikanie, pričom v minulosti mala povesť strany pre bohatých a starších mužov. Lindner možno aj preto po voľbách povedal, že rád vo vládnom kabinete uvidí „jedného, dvoch či troch mladých mužov a žien od nás“.

V kampani sa zameral na zlepšenie infraštruktúry a vzdelávania, digitalizáciu a ešte predtým zmenil logo strany, aby vyzeralo modernejšie. „Liberáli“ by teraz mali byť súčasťou novej vlády, ktorá by podľa niektorých odhadov mohla vzniknúť už na začiatku decembra.

Lindner hovorí o „novom začiatku“. Jeho cesta k moci trvala niekoľko desaťročí. Do FDP vstúpil, keď mal šestnásť. V priebehu roka sa stal šéfom organizácie FDP pre stredoškolákov vo svojom spolkovom štáte Severné Porýnie-Vestfálsko.

Prezývali ho „Bambi“ podľa postavy z kreslenej rozprávky od Disney. Neskôr študoval politológiu na Bonnskej univerzite a vstúpil do nemeckého letectva. V roku 2009 bol zvolený do Bundestagu a o štyri roky neskôr sa stal šéfom FDP.

Pod jeho vedením dokáže FDP prilákať mladých voličov, ktorí volia aj Zelených. Lindner je aktívny na sociálnych sieťach, kde sa snaží prezentovať svoje úspechy, dáva dôraz na svoj výzor. Na Instagram pridáva príspevky z dovoleniek so svojou partnerkou. O svojom súkromí väčšinou nerozprával, ale pred voľbami poskytol rozhovor pre bulvár, v ktorom povedal, že by si chcel založiť rodinu.

Chce ministerstvo financií

Lindner sa zároveň snažil, aby FDP a Zelení prekonali vzájomné názorové rozdiely. V rámci vlastnej strany podporuje ďalších ambicióznych politikov. Člen FDP Gerhart Baum pre Deutsche Welle povedal: „Robí, čo môže, aby podporil mladých členov strany, mužov aj ženy. Predsavzal si, že sa chce zbaviť dojmu o FDP ako strane jedného muža.“

Momentálne nie je jasné, či sa Lindner v novej vláde stane aj ministrom. Chce byť ministrom financií, hoci nemá skúsenosť s oblasťou financií a ani v minulosti nebol súčasťou vlády.

Podľa politológia Franka Deckera chce ministerstvo financií aj preto, že to je „najdôležitejšia pozícia vo vláde po poste spolkového kancelára“. FDP by zároveň mohla ľahšie presadzovať svoje predvolebné ambície. SPD, Zelení a FDP už v polovici októbra uzavreli predbežnú dohodu o zelenej energii.

Záujem o post ministra financií má však aj Robert Habeck zo strany Zelených. Profesor na Kolumbijskej univerzite Adam Tooze vysvetľuje, že pri bitke o nemecké ministerstvo financií sa rozhoduje aj o budúcnosti Európy.

„Lindner a FDP hovoria o nízkych daniach, obmedzení dlhu a tvrdom postoji voči európskym partnerom Nemecka. Klimatickú krízu by riešili súkromnými investíciami a cenami uhlíkovej stopy. Zelení dávajú na prvé miesto klimatickú zmenu a preto obhajujú rozsiahle investície, zvýšenie nemeckej dlhovej brzdy a proeurópsku politiku, ktorá pokračuje v spoločných investíciách financovaných dlhom. V týchto oblastiach sú rozdiely medzi FDP a Zelenými najväčšie, a preto je ministerstvo financií kritické,“ napísal Tooze.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Nemecké voľby

Svet

Teraz najčítanejšie