Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Mušle a ryby spustili diplomatický konflikt. V skutočnosti ide v spore Britov a Francúzov o viac

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

od oficiálneho odchodu Británie z EÚ už uplynuli takmer dva roky, no brexit stále generuje nové problémy a spory. O tom, prečo si Francúzsko a Británia posielajú tvrdé odkazy, píšeme v Svetovom newsfiltri.

Okrem toho sa dočítajte aj o prehre americkej Demokratickej strany, ktorá je výstrahou pre Bidena, a o probléme s otroctvom v Mali.


Európa: Zbohom a ďakujeme za ryby

Británia sa dostala do ďalšieho diplomatického konfliktu. Tentoraz s Francúzskom a dôvodom je rybolov.

O čo ide: Rybolov je téma, o ktorej sa veľa hovorilo už počas vyjednávaní o brexite. Celkovo je pre ekonomiku oboch štátov zanedbateľný, tvorí 0,06 percenta HDP vo Francúzsku a 0,1 percenta v Británii.

Má však veľký význam pre časť obyvateľov na pobreží oboch štátov. Okrem toho je to v prenesenom význame konflikt o suverenitu, precedens pre budúce spory a politický súboj pre domáce publikum.

Podstatou konfliktu je to, kde môžu loviť rybárske lode z Británie, Francúzska a ďalších štátov EÚ.

V čom je problém: Po odchode Británie z EÚ sa dohodlo, že rybári z krajín Únie môžu loviť v britských vodách, ak dokážu, že tam chodili aj pred brexitom. Ak to urobia, dostanú licenciu.

Francúzi však tvrdia, že Briti sú príliš tvrdí a veľkú časť žiadostí odmietajú. Londýn zas odkazuje, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Európska únia

Joe Biden

Klimatická zmena

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Veľká Británia a brexit

Svet

Teraz najčítanejšie