Denník N

Blíži sa piatok a s ním aj ďalšie bičovanie odvážneho blogera

Americký prezident Barack Obama a jeho spojenec suadsko-arabský kráľ Abdalláh. FOTO - TASR
Americký prezident Barack Obama a jeho spojenec suadsko-arabský kráľ Abdalláh. FOTO – TASR

Napriek medzinárodnému tlaku Saudská Arábia nezrušila tvrdý fyzický trest pre odsúdeného ľudskoprávneho aktivistu – tisíc rán bičom.

Ak sa nestane nejaké prekvapenie a saudskoarabská monarchia sa náhle nerozhodne ukázať svoju prívetivejšiu tvár, 31-ročného saudského aktivistu Raifa Badawího v piatok napoludnie vyvezú z väzenia do mešity v prístave Džidda a zbičujú 50 ranami bičom.

Blogera zatkli v roku 2012 a neskôr odsúdili za to, že vytvoril webstránku Saudskoarabskí liberáli, kde debatoval napríklad o tom, aké by to bolo správne, keby bola krajina sekulárna. Vlani ho za to odsúdili na desať rokov väzenia, dostal tiež pokutu milión rialov (230-tisíc eur) a trest tisíc rán bičom. Tie má dostávať postupne po 50 ranách celkom 20 týždňov.

Ako vyzerá verejné bičovanie

To, že v piatok budú niekoho bičovať, bude modliacim sa Saudom jasné, hneď ako pred mešitou v prístave Džidda zaparkuje policajná dodávka. Aktivistu Badawího vytiahnu v putách z vozidla ôsmi alebo deviati policajti a na verejnom priestranstve sa okolo neho začnú zhromažďovať svedkovia.

Tak opísal svedok pre Amnesty International Badawího prvé verejné bičovanie.

„Nikto z okolostojacich netušil, prečo tento muž, ktorého pred nich priviedli, bude potrestaný. Je vrah? pýtali sa. Zločinec? Nemodlí sa?”

Nielen v mešite al-Džafali, ale aj v okolitých uliciach podľa neho stálo množstvo policajtov, niektoré cesty boli zavreté. Badawímu nezakryli tvár. „Strážca prišiel k nemu zozadu s veľkým bičom a začal ho biť. Raif zdvihol hlavu k nebu, zatvoril oči a ohol chrbát. Bol ticho, ale podľa tváre aj tela bolo vidno, že prežíval veľkú bolesť. Dozorca bil Raifa po chrbte a nohách, kým nenarátal 50 švihov,” opísal svedok bičovanie, ktoré trvalo bez prestávky päť minút.

Odohralo sa pár dní po masakre v redakcii francúzskeho časopisu Charlie Hebdo islamistickými teroristami a vzbudilo preto veľkú pozornosť medzinárodnej verejnosti.

 

Na konci predstavenia, ktoré celkovo trvalo pol hodinu, dav kričal: Alláhu Akbar! Príležitosť zopakovať si to budú mať ešte 19-krát.

Koľko bičovania znesie človek?

Badawího žena Ensar Haidar, ktorá v Kanade dostala politický azyl, sa podľa Guardianu obáva, že druhé kolo jej muž nemusí zvládnuť. „Raif mi povedal, že má veľké bolesti,“ citoval ju britský denník.

„Napriek tomu sa jeho bičovanie na piatok chystá. Bolo nám povedané, že Raifa Badawího o zajtrajšom bičovaní už informovali,“ povedal pre Denník N expert Amnesty International na Saudskú Arábiu Sevag Kechichian.

„Po prvom kole bičovania môže trpieť pre natrhnutú či pomliaždenú kožu. Ak sa to bude opakovať, problémy budú ešte vážnejšie, napríklad nervové poškodenie či infekcia,“ napísal magazín Slate o dôsledkoch bičovania pre ľudské telo.

Doteraz najprísnejší trest – sedemtisíc rán bičom – padol tiež v Saudskej Arábii v roku 2007. Fyzické tresty sú bežné vo viacerých blízkovýchodných krajinách pri Perzskom zálive, ale napríklad aj v Ázii v Malajzii či Singapure a v Afganistane.

Podľa ľudskoprávneho experta Saida Boumedouha z Amnesty International sa Saudská Arábia dopúšťa krutého trestu napriek tomu, že je zakázaný medzinárodným právom. „Ignorovaním volania medzinárodnej verejnosti po ukončení bičovania Saudská Arábia ukazuje svoju odpudivú neúctu k najzákladnejším princípom ľudských práv.”

Čo vlastne napísal Badawí?

Britský denník Guardian zverejnil niektoré úryvky z Badawího blogu. Písal napríklad o tom, že hneď ako niektorí intelektuáli dajú najavo svoje názory, objavia sa stovky fatiev, ktoré ich obvinia z toho, že sú neveriaci, a to len preto, že mali odvahu diskutovať o niektorých posvätných veciach.

 

Rijádu sa určite nepáčila ani veta, že „sekularizmus je tým najdôležitejším útočiskom pre občanov krajiny” či „sekularizmus rešpektuje každého a na nikoho neútočí”. A rozhodne nie postoj, že „štáty, ktoré sú založené na náboženstve, obmedzujú svojich ľudí v kruhu viery a strachu”. V inom blogu zase dával protesty na egyptskom Tahríre za príklad pre celý arabský svet.

„Veľa ľudí bolo prekvapených, že sa to uskutočnilo hneď po vraždách v Paríži. To nie je dobré PR pre saudskoarabskú monarchiu,” povedal pre Guardian jeden miestny analytik. Dynastia sa podľa neho snaží vyslať odkaz, že nemá problém zatlačiť na nikoho. „Lenže títo ľudia sú liberáli, ktorí chcú stabilitu rovnako ako reformy. Milujú svoju krajinu a neskrývajú sa.”

Kedy zatlačia na kráľovstvo jeho spojenci?

Amnesty International upozorňuje, že bičovanie a niekoľkoročné väzenie je len tým najextrémnejším spôsobom, ako sa monarchia snaží potlačiť volanie po väčších slobodách.

Niekedy stačí, keď bezpečnostné zložky ropnej veľmoci zastrašia blogerov s tým, že ich vyhodia z práce, iných obvinia z ateizmu či terorizmu. Cenzúra na internete, masívne sledovanie súkromia, ako aj kyberarmáda, ktorá vytvára falošné predstavy o situácii v blogosfére, sú podľa ľudskoprávnej organizácie pravidlom.

Badawí nie je jediným intelektuálom, spisovateľom či aktivistom, ktorých uväznil režim riadiaci sa striktným wahabistickým výkladom islamu, ktorý okrem iného zakazuje ženám šoférovať.

„Kontrast medzi tým, čo urobil Raif Badawí, a trestom pre neho hovorí nahlas o kráľovstve, ktoré zostalo ponorené v myslení dávnych čias. Saudov často obviňujú, že majú jedny z najhorších prístupov voči ľudským právam na svete – a potom sa nič neudeje,” napísal v komentári Washington Post.

„Obama stručne vyzval Saudskú Arábiu, aby zrušila bičovanie Badawího. Tá to ignorovala. A silný jazyk americkej diplomacie sa skončil. Nemal žiadny dosah, pretože neprišiel so žiadnymi konzekvenciami,” dodal americký denník, ktorý vyzval na rozbehnutie vyšetrovacej komisie. Tá by skúmala porušovanie ľudských práv v monarchii, ktorá sa zaraďuje medzi najabsolutistickejšie na svete.

Svet

Teraz najčítanejšie