Denník N

Fico v Štrasburgu vysvetľoval, vylúčenie Smeru z eurosocialistov stále hrozí

Premiér futbalista. Foto - TASR
Premiér futbalista. Foto – TASR

Premiér bol na zasadnutí frakcie európskych socialistov. Rozhovory so Smerom sa neskončili, Fico vraj ešte musí vysvetľovať.

Šéf Smeru a predseda vlády Robert Fico dnes v Štrasburgu vysvetľoval kolegom zo socialistickej frakcie Európskeho parlamentu, aké má postoje k moslimom, k utečencom a k povinným kvótam, ktoré nám určila Európska únia. Smeru pre výroky premiéra a rozhodnutia jeho vlády hrozí vylúčenie so Strany európskych socialistov. Požiadal o to šéf frakcie Gianni Pittella a podľa informácií Denníka N sa k Pittellovi pridali aj socialisti z Francúzska, Holandska, Belgicka a Talianska.

„Prvé pozitívne kroky v diskusii medzi skupinou (socialistov) a Ficom, niektoré veci sa vyjasnili, niektoré stále zostávajú,“ napísali eurosocialisti (PES) podvečer po stretnutí na Twitter. Hovorkyňa PES Uta Tuttlies pre Denník N povedala, že rokovania v skupine a strane ešte budú pokračovať.

Fico podľa nej na rokovaní oznámil, že trvá na žalobe Slovenska na Úniu v súvislosti s kvótami na prijímanie utečencov. Nie je jasné, či to bude na vylúčenie alebo nie. Diskusiu v skupine moderoval Pittella, ktorý vylúčenie žiada, a bol na nej aj predseda PES Sergej Stanišev. „Ostré“ rokovanie PES o vylúčení by mohlo byť v piatok na jeho predsedníctve.

Fico po stretnutí pre TASR potvrdil, že na stretnutí diskutovali o ich žalobe a on zopakoval, že Slovensko má na takýto postup právo, a dodal, že z toho, čo hovorí na Slovensku, na pôde Európskeho parlamentu neustúpil „ani o pol centimetra“.

Na migračnú krízu sa podľa neho netreba pozerať ideologicky, lebo hrozí, že štandardné politické strany sa ocitnú v opozícii a budú pozerať, čo robia s migrantmi „blázni a poloblázni“ z extrémnych politických strán. Zároveň dodal, že je sklamaný, že diskusia sa týkala aj výrokov, ktoré nikdy nepovedal.

Europoslankyňa za Smer Monika Flašíková Beňová je po rokovaní, na ktorom s Ficom bola, optimistická. Predseda Fico dementoval všetky dezinformácie. PES bude rozhodovať v piatok. Predpokladám, že k vylúčeniu nepríde, povedala Denníku N.

Smer si dnes objednal u tlačových agentúr platenú správu. Bola v nej iba jedna veta: „Predseda strany Smer Robert Fico sa dnes na vlastnú žiadosť v Štrasburgu stretne s predstaviteľmi Strany európskych socialistov, aby prezentoval postoje vlády k migračnej kríze v Európe.“ O tom, že Fico má ísť do Štrasburgu z vlastnej iniciatívy, hovorili Denníku N aj europoslanci Boris Zala a Vladimír Maňka.

Hovorkyňa PES Uta Tuttlies to videla inak. Na brífingu strany hovorila, že si Fica zavolali, aby vysvetlil svoje a stranícke postoje. Dostal podľa nej tri podmienky – mal vysvetliť postoje k právam menšín, stiahnuť žalobu, ktorú Slovensko podalo na EÚ, a strana mala deklarovať, že akceptuje hodnoty socialistov. Hlavný problém je teda žaloba pre kvóty, ktorú sme podali ako jediná krajina Únie, a to napriek tomu, že sme odsúhlasili Lisabonskú zmluvu. Tá umožňuje, že sa o podobných otázkach rozhoduje väčšinovým hlasovaním, nie konsenzom ako pred jej schválením.

„Pretrvávajúca neochota prijať zodpovednosť a prejaviť solidaritu pri riešení utečeneckej krízy je v protiklade s našimi hodnotami a politickým presvedčením. Nemôžete sa len nazývať progresívnym, treba tiež ukázať činy. Preto navrhujem, aby predseda PES pán Stanišev začal konanie o pozastavení členstva Smeru a súbežne pozval pána Fica, aby pred PES objasnil svoje pozície,“ vyhlásil Pittella.

Smer, naopak, tvrdí, že hodnoty socialistov rešpektuje a niektoré výroky, ktoré sa Ficovi pripisujú, v skutočnosti ani nepovedal.

Smer už má skúsenosti s tým, ako sa stať vyhnancom medzi európskymi socialistami. Po tom, ako si Fico v roku 2006 do koalície vybral nacionalistickú SNS a HZDS Vladimíra Mečiara, Ficovej strane pozastavili členstvo. Obnovili ho až v roku 2008.

Robert Fico o utečencoch a kvótach

Prepáčte, ja si viem ťažko predstaviť, že by sa vedel na Slovensku integrovať moslim, pretože nemá tu zázemie, nemá tu rodinných príslušníkov. Nemá tu možnosť vykonávať svoje náboženské presvedčenie. Tak nezatvárajme si oči pred realitou. (na tlačovke 9. 9. 2015)

Ak padne rozhodnutie o povinných kvótach napriek nášmu nesúhlasu, musíme využiť všetky právne prostriedky na vlastnú ochranu a dopredu hovorím, nebudeme súhlasiť s rozhodnutím kvalifikovanej väčšiny. Nikto nám nebude nanucovať diktátom, čo Slovensko má alebo nemá robiť. (v Národnej rade 16. 9. 2015)

Ak je raz Slovensko krajina, kde dominuje katolícka cirkev a kde druhá najsilnejšia cirkev je evanjelická, tak asi by sme nemohli len tak ľahko tolerovať, že sem príde tristo- – štyristotisíc moslimov, začnú si tu stavať mešity a začnú meniť charakter tohto štátu. (Sobotné dialógy 24. 1. 2015)

My nie sme schopní integrovať Rómov. Tak sa teraz netvárme, že sme schopní integrovať niekoho z Eritrey alebo niekoho, kto sem príde úplne s iným náboženstvom alebo úplne inými tradíciami. (Sobotné dialógy, 5. 9. 2015)

Trpí hladom ten, kto nájde 5000 eur na pašeráka? Pozrite, koľko je tam mladých mužov, ktorí prichádzajú hľadať si prácu, je ich medzi nimi 90 percent. (Sobotné dialógy, 5. 9. 2015) 

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie