Denník N

Košický newsfilter: Podľa premiéra Američania neodídu

V marci 2013 premiér Robert Fico vyjednal, aby americký majiteľ U. S. Steelu fabriku najmenej 5 rokov nepredával, teraz je téma odchodu znova na stole. Foto - TASR
V marci 2013 premiér Robert Fico vyjednal, aby americký majiteľ U. S. Steelu fabriku najmenej 5 rokov nepredával, teraz je téma odchodu znova na stole. Foto – TASR

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na [email protected]


1. Podľa Hegera nehrozí nedohoda s U. S. Steelom a odchod Američanov z Košíc

Premiér Eduard Heger tvrdí, že on sa neobáva toho, že vláda sa s U. S. Steelom nedohodne na pomoci pri jeho jedenapolmiliardovej investícii pri prechode na elektrické vysoké pece kvôli znižovaniu emisií. Odchod Američanov zo Slovenska a ohrozenie tisícok pracovných miest tak preto nie je pravdepodobný.

“Toto nehrozí,” povedal Heger v diskusii Denníka N 2. novembra v košickej Tabačke. Nespresnil však, v akom stave sú rokovania s oceliarňami a aký je strop pomoci, o ktorej vláda uvažuje. Podľa neho sú peniaze na dekarbonizáciu priemyslu vyčlenené aj v pláne obnovy (360 miliónov eur) a o ne sa bude môcť uchádzať aj U. S. Steel.

„Je v záujme Slovenska investovať do dekarbonizácie, a keďže oni sú najväčším znečisťovateľom, tak logicky môžu dostať najväčšiu časť,“ dodal Eduard Heger.

Vysvetľoval, že na Slovensku máme sedem veľkých znečisťovateľov, ktorí tvoria asi 60 percent našich emisií. Zvyšok je rozdrobený medzi malých znečisťovateľov. „Čiže sa potrebujeme zamerať na to, aby sme ako štát pomohli tým najväčším s prechodom na nové technológie. Tým sa výrazne znížia emisie v celej krajine.“

Premiér považuje za problém aj aktuálny zámer maďarskej vlády odkúpiť 49-percentný podiel skupiny EPH v Stredoslovenskej energetike.

„Tu nejde len o energetiku. Treba si uvedomiť, že ide vyslovene o fyzickú infraštruktúru. To je dôležité, preto si každá vláda potrebuje dobre rozmyslieť, kto bude vlastniť infraštruktúru a ako k nej bude pristupovať. Lebo ak niekto vlastní infraštruktúru, to môže byť aj nástroj moci.“

Eduard Heger si myslí, že by nebolo dobré, keby ten podiel EPH skončil „v rukách nášho južného suseda“. Menej znepokojivo vníma nákup pamiatkovo chránených nehnuteľností aj v centre Košíc či maďarské investície do košického futbalového klubu a budovania mládežníckej akadémie.

„Nie, pokiaľ sa to deje v rámci dohodnutých pravidiel. Mrzí ma, keď sa to deje netransparentne,“ povedal premiér.

Eduard Heger (vľavo) si v Košiciach na bicykli pozrel, v akom stave sú niektoré cyklochodníky. Foto – Úrad vlády SR

2. O kandidatúre na primátora uvažujú aj riaditeľ HC Košice či exposlanec Smeru

Na otázku, kto chce byť primátorom Košíc a predsedom Košického samosprávneho kraja, zatiaľ priamo odpovedá len župan Rastislav Trnka. Ostatní potenciálni kandidáti uvažujú, diskutujú, ale berie sa ako samozrejmosť, že o post primátora sa znova bude uchádzať aj Jaroslav Polaček.

Roky boli Košice a Košický kraj baštami Smeru so županom Zdenkom Trebuľom a primátorom Richardom Rašim. Minulé voľby priniesli zvrat, mesto a kraj ovládli aktivisti Polaček a Trnka.

Obaja kandidovali ako nezávislí s podporou viacerých strán – OĽaNO, SaS, KDH, Nova, OKS, Šanca, SMK-MKP –, no žiadna zatiaľ nepotvrdila, že bude stáť za županom či primátorom aj v budúcoročných voľbách.

Nové mená v hre. Do zostavy mien, ktoré sa už dlhšie vyskytujú v košických diskusiách o možných kandidátoch na primátora – starosta KVP Ladislav Lörinc, mestský poslanec Milan Lesňák či starostka Jazera Lenka Kovačevičová –, Denník N doplnil ďalšie dve mená.

Miloslav Klíma, výkonný riaditeľ hokejového klubu HC Košice, potvrdil, že jeho kandidatúra je možná: „Teraz je však pre mňa dôležitý úspech košického hokeja. Téma volieb je ešte ďaleko.“

Druhým je Štefan Lasky. Bývalý poslanec mesta a mestskej časti Staré Mesto za Smer by však išiel do volieb ako nezávislý. Zo Smeru vystúpil pred tromi rokmi po vražde Jána Kuciaka. Povedal, že vedie diskusie, záverom ktorých môže byť jeho kandidatúra na primátora, ak „bude dopyt ľudí po skúsenom a schopnom primátorovi a nie po „Disneylande či marketingovom produkte“.


3. Likvidujú PCB látky z Chemka Strážske

V piatok (5. 11.) začali hasiči z Humenného odstraňovať toxické PCB látky z areálu bývalého štátneho podniku Chemko Strážske. Pre nebezpečné polychlórované bifenyly bola už začiatkom minulého roka v tejto lokalite vyhlásená mimoriadna situácia.

Hasiči musia vyťažiť látky, ktoré sa voľne nachádzajú v priestoroch ošipárne, naložiť PCB sudy a kontaminovanú pôdu a uskladniť ich v kontajneroch certifikovaných na uloženie takéhoto odpadu. 

„Ide o hermeticky uzatvorené kontajnery, odkiaľ je vylúčené ich presakovanie do okolitého prostredia,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý prišiel do Strážskeho spolu s ministrom vnútra Romanom Mikulcom.

Kontajnery budú v areáli, kým ministerstvo životného prostredia neobjedná firmu, ktorá je schopná PCB látky zlikvidovať, pravdepodobne spálením. Odstránenie skorodovaných sudov z ošipárne by malo podľa Mikulca trvať približne dva týždne.

Ešte v tomto roku by v prípade priaznivého počasia mali hasiči začať aj s likvidáciou takzvaného prameňa, miesta v neďalekej zvernici, kde je pod zemou uložené dosiaľ neznáme množstvo sudov s PCB látkami, ale i s inými toxickými látkami z výroby bývalého štátneho podniku. „Až otvorenie terénu ukáže, koľko je tam objemu a ako s tým nakladať,“ skonštatoval Budaj.


4. Vstupné na hokej: vakcína v ramene

Zámer zvýšiť zaočkovanosť ľudí starších ako 50 rokov spojil Košický samosprávny kraj a klub HC Košice. Ak je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie