Denník N

Týždňový newsfilter: Vláda už iba sleduje, ako jej to nejde

1. Padajú rekordy a nič sa nedeje. 2. Koalícia kolabuje. 3. Prečo hovorí Fico o násilí?

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Padajú rekordy a nič sa nedeje

Tieto dni sú v príbehu pandémie na Slovensku kľúčové a ešte dlho budeme riešiť, kedy a prečo urobil štát takú zásadnú chybu, ktorá viedla k podobne tragickým následkom v tretej vlne, aké sme tu mali v druhej.

Smutný rekord. Doterajší najväčší nárast nových prípadov od začiatku pandémie sme v stredu prekonali o skoro 400. Nový vrchol je 6713 pozitívnych PCR testov. V tomto roku sme ešte toľko nových prípadov nemali. Doterajší rekord pochádzal z 30. decembra minulého roka (6315).

Viac ako 2000 pacientov. Počet hospitalizovaných prekročil tento týždeň 2000 a v stredu pribudlo až 116 pacientov. Ministerstvo hlásilo v nedeľu obrovské zvýšenie až o 454 hospitalizovaných, ale rýchlo sa zistilo, že ide o chybu v dátach z Nových Zámkov a v skutočnosti tam majú namiesto hlásených 468 iba 65 pacientov. Nič to však nemení na trende, že sa na covidových oddeleniach obsadzujú každý deň desiatky nových lôžok.

Radikálna cesta. Na tieto zlé správy reagovalo najprv konzílium odborníkov, ktoré v piatok prišlo s radikálnymi riešeniami. Najtvrdšie návrhy sú podmienenie dochádzania do práce predložením covid pasu a zavedenie zákazu vychádzania v čiernych okresoch iba pre neočkovaných. Tieto návrhy vychádzajú z prudko sa zhoršujúcej situácie a nízkej zaočkovanosti na Slovensku.

Dva možné scenáre. Z príbehov rôznych európskych štátov vidíme, že zaočkovanosť sa môže zvýšiť dvoma spôsobmi. Prvá možnosť: zodpovedným správaním občanov a motiváciou štátu, ako sme to mohli vidieť vo viacerých krajinách západnej Európy. Druhá možnosť: po dlhšom pribúdaní tragicky vysokých čísel úmrtí, ako sme to videli napríklad v Rumunsku, kde sa očkovanie rozbehlo, keď ľudia začali masovo zomierať.

Rumunská cesta. Doterajší vývoj ukazuje, že Slovensko sa vybralo rumunskou cestou. Radikálne opatrenia by tomu ešte mohli zabrániť, ale k tomu dlhodobo chýba politická vôľa.

SaS ako prvá z koaličných strán po návrhoch konzília oznámila, že s ich väčšinou nesúhlasí a je radšej za väčšiu slobodu pre zaočkovaných. Hlavné návrhy konzília však s tým v rozpore nie sú, keďže zaočkovaných by sa netýkal ani zákaz vychádzania, ani zákaz chodenia do práce. Treba poznamenať, že proti návrhu o covid pasoch na pracoviskách SaS neprotestuje.

A čo ostatní?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Eduard Heger

Igor Matovič

Koronavírus

  Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

  Robert Fico

  Za ľudí

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie