Denník N

Dubček dúfal v rehabilitáciu z Moskvy, urobil to za ňu až pád komunizmu

S Alexandrom Dubčekom v júni 1990 v Bratislave. Foto - TASR
S Alexandrom Dubčekom v júni 1990 v Bratislave. Foto – TASR

Svet potrebuje symboly a Alexander Dubček je jedným z nich.

Autor je bývalý predseda SNR

Mesiac november bude patriť Alexandrovi Dubčekovi. Siedmeho sme si pripomenuli jeho smrť, ale najmä 27. novembra bude sto rokov od jeho narodenia.

Alexander Dubček bol v roku 1989 najznámejší, najpopulárnejší a najváženejší slovenský politik vo svete. Hovoril mi, že keď vyšiel v Tokiu na ulicu, bežní ľudia ho hneď spoznali a volali „Dubček!“

Keď v septembri 1990 navštívil francúzsky prezident Francois Mitterand Československo, niekto určil, že v Bratislave sa s nami stretne v hoteli Bôrik. Odmietli sme to slovami, že žiadame, aby to bolo v budove SNR na Župnom námestí alebo na Hrade. Keď neprichádzalo riešenie, Dubček navštívil Mitteranda pri raňajkách a povedal, o čo ide. Francúzsky prezident vtedy povedal: „Nech je tak, ako chcú Slováci.“

Keď sme v máji 1991 ako delegácia SNR navštívili Taliansko, vznikol protokolárny problém. Náš parlament nebol na úrovni talianskeho. Dubček sa vtedy spojil s predsedníčkou talianskeho parlamentu, komunistkou Leonilde Yottiovou, ktorá sa potom vyslovila, že je pre ňu radosťou splniť prianie pána Dubčeka, a tak naša návšteva bola na úrovni talianskeho parlamentu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie