Denník N

Reportáž zo severu Slovenska: V nemocnici už musia vyberať, koho napoja na ventiláciu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pacienti sa dostávajú na ventiláciu skôr, sú na tom zle a my už nevládzeme, hovoria zdravotníci z preplnenej Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci. Pacienti s covidom hovoria, že na očkovanie nebol čas.

Pán Dušan má 66 rokov. Pracuje ako automechanik v Kysuckom Novom Meste. V nosných dierkach má hadičku, cez ktorú dostáva kyslík.

Ponúka, že si nasadí respirátor, ale aj bez neho sa mu ťažko dýcha, často má problém dopovedať vetu. Na covidovom oddelení v nemocnici v Čadci je piaty deň. Nedalo sa mu dýchať, tak si zavolal záchranku. „Chodil som do práce ja, aj syn, neviete, kde sa nakazíte.“

Video: V nemocnici v Čadci už musia rozhodovať, koho napoja na ventiláciu (autorka: Michaela Barcíková)

Syn pána Dušana je zaočkovaný, chodí do zahraničia. Pán Dušan očkovaný nie je. „Neviem, prečo som sa nedal. Ťažko povedať. Ráno odídem, večer prídem a nebolo kedy rozmýšľať nad očkovaním. Človek má aj okolo chalupy a záhrady roboty. Nemôže sa až tak rozbehať, ako chce.“

Teraz je sám, ešte pred pár dňami bol v izbe s dvomi očkovanými pacientmi. „Tiež tu ležali, ťažko povedať, čo pomáha,“ hovorí.

Priznáva, že keďže oni mali ľahší priebeh covidu, teraz už zvažuje očkovanie.

Personál v nemocnici je podľa pána Dušana perfektný. „Len aby dostali odmeny, ako si zaslúžia.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Sestra z JIS: Každú chvíľu nám niekto zomrie, zvažujem odchod

Na chodbe, kde je izba pána Dušana, je na stene namaľovaný veľký strom. Sú na ňom mená ľudí, ktorí počas druhej vlny pracovali aspoň tri mesiace na covidovom oddelení.

O pár izieb ďalej je jednotka intenzívnej starostlivosti s pacientmi vo veľmi vážnom stave. Všetky postele sú plné.

Sú pri nich práve dve sestry. Daniela má 23 rokov, nastúpila hneď po škole. „Nestíhame a nezvládame

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ jacko.r1975@... je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie