Denník N

Zomrel Miroslav Cipár. Tichý muž revolúcie, ktorého nebolo vidno na fotkách, ale v stovkách kníh, novín, obrazov a log

Miroslav Cipár. Foto N - Tomáš Benedikovič.
Miroslav Cipár. Foto N – Tomáš Benedikovič.

Vo veku 86 rokov zomrel výtvarník Miroslav Cipár, ktorý bol jedným zo zakladajúcich členov Verejnosti proti násiliu.

Keď vraj raz počul odpovedať výtvarníka Alojza Klima na otázku, prečo ešte pracuje v takom vysokom veku, nerozumel tak celkom, ako mohol povedať, že je to pud sebazáchovy. Ešte bol príliš mladý. Neskôr to s najväčšou pravdepodobnosťou pochopil, ba aj sám precítil, keď ako čerstvý osemdesiatnik vravel – „Musím si ceniť to, že som. A musím ten čas využiť.“

Čoraz viac bolo zrejmé, že otázka prečo bola preňho úplne zbytočná. V jeho práci sa totiž zrkadlila obdivuhodne nezlomná životná vitalita, a preto sa aj jeho dielo uzatvára až jeho definitívnym odchodom.

Miroslav Cipár zomrel vo veku 86 rokov. Pri pohľade na jeho tvorbu sa však zdá, akoby využil nie jeden čas, ale niekoľko životov. Ťažko nájsť iného autora, ktorý by prenikol tak hlboko do vrstiev vizuálnej a kultúrnej identity našej krajiny tak, ako on.

Ilustrácie pre knihu Márie Ďuríčkovej, 1972.
Ilustrácia pre knihu Veľká cestovná horúčka, 1964.
Z knižky ilustrovanej Miroslavom Cipárom. Zdroj – archív Ľ. Krátkeho
Z monografie Cipár & Logo ET..C, ktorá vyšla len nedávno.
Za ilustrácie ku knihe Božská komédia získal Miroslav Cipár ocenenie Najkrajšia kniha roka, o dizajn knihy sa postaralo štúdio Pergamen. Foto – Ema Lančaričová
Foto – Ema Lančaričová, Pergamen
Výber zo značiek od Miroslava Cipára. Foto – SCD

Vždy iný a napriek tomu svoj

Možno sa to stalo preto, že zastával hneď niekoľko profesií, ktoré by si mohli rozdeliť aj viacerí – grafický dizajnér, typograf, kaligraf, ilustrátor, maliar, sochár a grafik.

Teoretici, ktorí o ňom písali, to občas sumarizovali do profesie „univerzálny autor“, čo je však trochu v protiklade k tomu, aká bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie