Denník N

Svetový newsfilter: V Minsku pristáva lietadlo za lietadlom, Lukašenko rozpútal krízu na hranici EÚ

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Lukašenko stratil zábrany. 2. Biden poslal Orbánovi jasný signál. 3. Portugalskí vojaci pašovali diamanty

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Dobrý deň,

Poľsko ostáva v centre európskeho diania. Po konflikte s EÚ, ktorý zašiel tak ďaleko, že sa spustili debaty o polexite, je témou nápor migrantov na východnej hranici, ktorý má na svedomí bieloruský režim.

Tentoraz Únia stojí na strane Poľska a Lukašenkovi chce dať jasne najavo, že zašiel ďaleko. Má na to dobrý dôvod: ďalšiu veľkú krízu pri téme, ktorá tak veľmi polarizuje spoločnosť, nepotrebuje.


Európa: Lukašenko stratil zábrany

Na jednej strane tisíce migrantov, na druhej strane tisíce vojakov. Tak vyzerajú zábery z poľsko-bieloruskej hranice, ktoré tento týždeň prinútili predstaviteľov Poľska a EÚ k veľmi tvrdým vyjadreniam.

Spor prebieha na tej najvyššej politickej úrovni. Kým po boku Poľska stojí Únia, Lukašenko sa môže spoľahnúť na Putina.

A medzi nimi sú obyčajní ľudia, ktorých bieloruský režim využíva ako politickú zbraň a ktorí teraz trpia na hranici štátu, o ktorom zrejme ešte pred pár týždňami nevedeli takmer nič.

O čo ide: Keď pred pár rokmi do Európy prichádzali státisíce migrantov z konfliktných zón, išli hlavne cez Turecko, Balkán a Stredozemné more.

Preto boli správy o tom, že zrazu sa chcú na územie EÚ dostať cez Poľsko a pobaltské štáty, najprv prekvapujúce. Potom sa však našlo vysvetlenie. Na severovýchod Európy neprišli náhodou.

Pomáha im v tom bieloruský diktátor Alexandr Lukašenko, ktorý od augusta minulého roka bojuje o politické prežitie. Únia sa ho snaží dotlačiť k tomu, aby ustúpil demokratickej opozícii, a preto na neho zaviedla sankcie.

Najkritickejšie voči nemu vystupujú štáty, ktoré s Bieloruskom susedia – Poľsko a pobaltské republiky. No a Lukašenko sa im pomstil tak, že vyvolal krízu na ich hraniciach.

Kam to zašlo: Táto situácia trvá mesiace, no kritické rozmery nabrala tento týždeň. EÚ správanie bieloruského režimu označila za cynické, šokujúce a brutálne. Lukašenkovi sľubuje ďalšie sankcie.

Je dosť možné, že sa budú týkať bieloruských aeroliniek, ktoré si prenajímajú lietadlá od firiem z členských štátov EÚ. Ak by na ne Únia uvalila sankcie, už by to nemohli robiť.

Bielorusko totiž do Minska zváža ľudí z Blízkeho východu a severnej Afriky. Dá im

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bielorusko a Lukašenko

Európska únia

Joe Biden

Migrácia

Svetový newsfilter

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie