Denník N

Pacientky prehovorili, ako ich sexuálne napádal známy český psychiater, vyhrážal sa aj elektrošokmi

Jan Cimický v súčasnosti a v roku 1985. Foto - wikimedia/reprofoto - Youtube
Jan Cimický v súčasnosti a v roku 1985. Foto – wikimedia/reprofoto – Youtube

Podobné prípady sa odohrávali aj na Slovensku, pacientky s tým však nechceli nič robiť, hovorí psychiater Peter Breier.

Psychiater Jan Cimický si mal v januári od českého prezidenta Miloša Zemana prevziať medailu za prínos v oblasti kultúry. Okrem toho, že bol lekár, napísal aj množstvo detektívok či básnických zbierok a známy bol aj zo zábavných a náučných televíznych programov.

Dnes už nie je isté, či vyznamenanie tento 73-ročný lekár dostane. Práve skutočnosť, že by mal dostať toto ocenenie, motivovalo niekoľko žien, aby prehovorili o tom, že sa tento psychiater roky správal k svojim pacientkam ako sexuálny predátor.

Polícia vyzvala obete a svedkov, aby sa prihlásili

Cimický bol roky verejnosťou považovaný za autoritu vo svojom odbore, teraz sa tento obraz v priebehu niekoľkých dní rozpadol. Pražská polícia v utorok vyzvala ženy, ktoré boli správaním psychiatra poškodené, a prípadných svedkov, aby sa im prihlásili.

Končiaci premiér Andrej Babiš (ANO) preto pre český Deník N povedal, že po obvineniach zo sexuálnych útokov by Cimický medailu od prezidenta dostať nemal. Polícia už vykonáva v tejto veci prvé úkony v rámci trestného stíhania.

O násilnom správaní psychiatra ako prvá verejne prehovorila herečka a speváčka Jana Fabiánová. Na Facebooku uverejnila status, v ktorom napísala, že ju Cimický napadol vo svojej ambulancii, keď nemala ani 23 rokov. „Sexuálny predátor, ktorý sa desiatky rokov skrýva za lekársky titul, by nemal získať ocenenie za zásluhy v našej krajine,“ napísala na sociálnej sieti.

Roky mlčala, pretože ju podľa jej slov matka varovala pred dôsledkami a rizikom, že sa jej agresor môže pomstiť. „Teraz už nemôžem mlčať,“ hovorí.

Cimický toto obvinenie okamžite odmietol. Pre ČTK povedal, že to považuje za „poľutovaniahodnú snahu o zviditeľnenie sa vo chvíli, keď sa prezident republiky rozhodol oceniť jeho celoživotnú prácu“. Potom, ako prehovorili aj jeho ďalšie obete a našiel si právnika, s médiami prestal komunikovať.

Tlačil mi hlavu do rozkroku

Cimického zo sexuálného útoku či znásilnenia obviňuje niekoľko jeho pacientiek. Opisujú, že sa ich počas vyšetrení pýtal na to, aký je ich sexuálny život, následne ich obchytkával na prsiach a intímnych partiách alebo sa na ne vrhol a bozkával ich či ich priamo znásilnil.

Koncom osemdesiatych rokov bola jedna z jeho obetí rok v psychiatrickej liečebni v pražských Bohniciach, kde Cimický roky pracoval. Žena mala úzkosti, panické ataky a začínajúci problém s alkoholom a tlmiacimi liekmi. Pre reláciu Českej televízie 168 hodinSeznam zprávy opísala, ako musela Cimického uspokojovať rukou a že jej tlačil hlavu do rozkroku, aby ho orálne uspokojila.

„Potom som sa vyvracala, lebo sa mi urobilo zle. On sa na tom skôr smial s tým, že ‚holka, na to si zvykneš‘. A dal mi prednášku o tom, aké sú spermie zdravé,“ spomína žena. Bála sa, že ak o tom niekomu povie, dostane elektrošoky. Pred prepustením z liečebne ju totiž varoval, aby o tom nikomu nehovorila. Aby toto varovanie zobrala vážne, vzal ju do miestnosti s prístrojom na elektrošoky. Vysvetlil jej, ako fungujú, a prikladal jej k hlave diódy.

Ilustračné foto – TASR

Žena sa zdôverila aj s tým, ako raz nedostala menštruáciu, a tak ju nahnevaný Cimický zaviedol ku kolegovi, ktorý ju prehliadol a urobil jej malý gynekologický zákrok. Je presvedčená, že šlo o interrupciu. Cimický jej navyše počas terapie dával lieky, hoci sa to pri odvykacej terapii robiť nesmie, a nechal jej mamu, aby za tieto lieky platila.

Ako jeho pacientka s ním v jednom období musela mať sex dokonca každý deň. Žena sa vtedy dvakrát pokúsila aj o samovraždu. Jej výpoveď potvrdili aj dve psychologičky, ktoré za posledných tridsať rokov navštevovala. „Na to sa nedá zabudnúť,“ povedala jej psychologička a sexuologička Hana Fifková v relácii Českej televízie 168 hodín. Žena sa jej zdôverila počas terapie v 90. rokoch.

Viaceré jeho pacientky spomínajú, že lekárovo správanie ich psychický stav ešte zhoršil. Právnik a lektor sebaobrany Pavel Houdek, ktorý sa venuje téme sexuálneho obťažovania, sa na sociálnej sieti žien spýtal, či majú skúsenosť s obťažovaním alebo sexuálnymi útokmi u lekára. Desiatky z nich ju mali.

Houdek tvrdí, že Cimického správanie nie je ojedinelý izolovaný prípad. Viaceré ženy mu napísali, že po zlej skúsenosti u lekára svoje zdravotné problémy celkom prestali riešiť. „Obťažovaná pacientka je tak vlastne poškodená dvakrát – raz obťažovaním samotným a druhý raz obmedzením prístupu k lekárskej starostlivosti,“ napísal Houdek pre magazín Heroine.

Napadol aj novinárku

Sexuálne mal Cimický pred dvadsiatimi rokmi napadnúť aj moderátorku Českej televízie Martinu Vrbovú Hynkovú, ktorá s ním pripravovala reláciu Co mám dělat, když… Program bol televíznou poradňou pre mladých. Keď od neho raz potrebovala podklady do scenára, prišla za ním bez štábu do ambulancie a on ju zvalil na sedačku, začal chytať za prsia a bozkávať.

„Vo chvíli, keď sa mi podarilo ho na chvíľu odstrčiť, začal recitovať jednu zo svojich básní,“ napísala moderátorka na Instagrame. „Bola som v úplnom šoku. Po nejakom čase sa mi podarilo z ordinácie utiecť a v panike dobehnúť na autobus.“ Spoluprácu so psychiatrom ukončila a dala si záväzok, že sa s ním už nikdy osobne nestretne. Svoju skúsenosť teraz zverejnila, pretože sa jej nepáčilo, ako niektorí ľudia bagatelizovali výpovede jeho pacientiek.

V roku 1999 sa o Cimického správanie zaujímali aj novinári televízie Nova z reportážnej relácie Na vlastní oči. Cimickému do ordinácie poslali dvadsaťročnú figurantku, ktorá mala zistiť, ako sa lekár správa k pacientkam. Žena opísala, že sa jej veľmi rýchlo začal pýtať na jej sexuálny život, dal jej za domácu úlohu premyslieť si, ako zviesť psychiatra, a pri druhej návšteve sa jej otieral o hrudník a posadil si ju na kolená.

„Hovoril mi, že ak má terapia správne prebiehať, mám na neho pred spaním myslieť a počúvať jeho básne, ktoré predáva nahrané na audiokazetách spolu s relaxačnou hudbou,“ tvrdila figurantka. Po pár návštevách mala pocit, že lekár sa o zámere televízie dozvedel. Bol odmeraný a povedal jej, aby k nemu už nechodila. Reportáž o Cimického správaní napokon nikdy neodvysielali.

Nemusí ísť o premlčané prípady

Väčšina zverejnených príbehov je spred 20 alebo 30 rokov. Podľa advokátky Lucie Hrdej, ktorá zastupuje obete sexuálneho násilia, ich príbehy ešte nemusia byť premlčané, aj keď sa stali pred 30 rokmi.

Za pomoci obetí chce dokázať, že ide o opakované a kontinuálne činy lekára, ktoré pretrvávali takmer do súčasnosti. Na Twitteri možné obete vyzvala, aby ju kontaktovali.

Novinári, ktorí o Cimickom písali pre české Hospodářské noviny a pre Seznam správy, opisujú, že sa im obratom ozvalo množstvo žien, ktoré tvrdia, že ich lekár sexuálne napadol. Navzájom sa pritom nepoznajú, no ich príbehy sú si podobné v tom, ako sa k nim Cimický správal.

Podobné prípady sú aj na Slovensku

Slovenský psychiater a jeden zo zakladateľov Ligy za duševné zdravie Peter Breier hovorí, že od pacientiek vie o viacerých prípadoch, keď aj psychiatri na Slovensku sexuálne obťažovali alebo napadli svoje klientky. „Pacientky s tým nechceli nič robiť, takže ani ja som s tým nemohol nič robiť. Ale určite sa to stávalo aj na Slovensku,“ hovorí Breier.

V roku 2006 podľa neho slovenskí psychiatri a psychiatričky diskutovali o prijatí etického kódexu, ktorý by odsudzoval okrem iného sexuálne obťažovanie alebo nadväzovanie romantických vzťahov s pacientami. „V súčasnosti však nikto nevie, čo sa s tým etickým kódexom stalo,“ tvrdí Breier.

Psychiater Michal Patarák, ktorý je predsedom etickej komisie Slovenskej psychiatrickej spoločnosti sa s podobným prípadom ešte nestretol a nevie o nich od kolegov ani pacientov. Etická komisia navyše podľa neho posudzuje len podnety od výboru odbornej spoločnosti a neprijíma sťažnosti od pacientov.

O podobnom prípade nevie ani prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíra Izáková. „V slovenskom prostredí som sa nestretla s konkrétnou informáciou, že by niektorí psychiatri alebo psychiatričky využívali svoje postavenie na sexuálne zneužívanie alebo útoky na svoje pacientky. Ale ako vidíme z médií, deje sa to v rôznych oblastiach profesijného života, preto nie je možné vylúčiť, že sa to deje aj v medicíne a jej jednotlivých špecializáciách – psychiatriu nevynímajúc,“ hovorí Izáková.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Sexuálne zneužívanie

Rodina a vzťahy, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie