Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Boris Kollár ukázal, že bez neho sa tu vládnuť nebude

1. Sme rodina chce všetko. 2. Opakujú sa Vianoce 2020, koalícia sa znova bojí konať. 3. Poľsko 2021 nie je Maďarsko 2015, diktátori proti nám posielajú ľudí ako zbraň.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Tvor technológiu, vďaka ktorej si budeme navzájom dôverovať. Choď na careers.inovatrics.com


 

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Sme rodina chce všetko

Reforma národných parkov nemá v parlamente istú podporu. Trosky vládnej koalície preto hlasovanie o nej radšej presunuli až na ďalšiu schôdzu. Aj to s odretými ušami.

Dnes sa malo rozhodnúť o návrhu Jána Budaja (OĽaNO), ktorého hlavnou ideou bolo, že by správa národných parkov konečne mala prejsť pod ministerstvo životného prostredia. Samotná myšlienka je správna. Lenže hlavu si ako pri každom náznaku reformy postavil Boris Kollár.

Bolo by však zjednodušením zvaľovať celú vinu na neho. Keby zvyšok koalície jeho odpor proti všetkému stmelil, keby vládu viedol silný líder a keby medzi zostávajúcimi členmi panovala dôvera, Kollár by sa mohol aj na hlavu postaviť, ale Budajov zákon by v utorok odhlasovali. Eduard Heger na to totiž má nominálne dosť poslancov, zmenu režimu v národných parkoch dokonca podporili aj inak opoziční Tomáš Valášek a Miroslav Kollár.

Čo Kollár vyviedol. Budajova reforma má podobu bežného zákona a na schválenie takého stačí nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov. Keby boli v parlamente všetci 150, treba získať 76 hlasov. Plná účasť sa však takmer nevyskytuje a koalícia mala navyše aj bez Kollára teoreticky dosť poslancov aj na tento krajný scenár.

Prvý problém je v tom, že Budajov návrh torpéduje Ján Mičovský (ktorý s ním svojho času súhlasil) a poslankyňa SaS Jarmila Halgašová.

Stále by to však mohlo stačiť. „Proreformných“ poslancov bolo v sále 74 a aj pri účasti 147 poslancov by to stačilo. Tu však rozhodla Kollárova taktika. Kým ešte ráno

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexandr Lukašenko

Boris Kollár

Hegerova vláda

Koronavírus

    Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

    Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie