Denník N

Delta je omnoho silnejší súper ako minulé varianty. Aj preto sú nemocnice na hrane kolapsu, hoci sa zaočkovala skoro polovica ľudí

Nemocnice sú momentálne zahltené pacientmi s covidom. Je vedecky dokázané, že pred ťažkým priebehom chránia vakcíny. Foto N – Tomáš Benedikovič
Nemocnice sú momentálne zahltené pacientmi s covidom. Je vedecky dokázané, že pred ťažkým priebehom chránia vakcíny. Foto N – Tomáš Benedikovič

Podľa epidemiologičky Alexandry Bražinovej sa epidemická situácia bude naďalej zhoršovať, zrejme rapídne. Matematik Richard Kollár v tejto chvíli odhaduje, že počas tretej vlny umrie okolo 5- až 10-tisíc ľudí. Očkovanie je jediný systematický krok von z pandémie, opakujú vedci.

Pre pandémiu covidu môže na Slovensku hroziť katastrofa, lekári dokonca upozorňujú na možnú humanitárnu krízu.

Čoraz viac okresov je čiernych a pribúdajú nemocnice, ktoré poskytujú len obmedzenú zdravotnú starostlivosť.

V Žilinskom kraji je zdravotníctvo pred kolapsom – lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú v krajských nemocniciach naplnené na 100 percent a nemocnice už dva týždne presúvajú kriticky chorých pacientov do iných krajov Slovenska.

V nemocnici v Čadci je situácia taká vážna, že na lôžka pre pacientov v najťažšom stave musia vybrať tých, ktorí majú vyššiu šancu na prežite.

Počet infikovaných aj hospitalizovaných rastie. V utorok stúpol počet covidových pacientov v nemocniciach o 73 na takmer 2 500 ľudí. Na vrchole druhej vlny bolo v nemocniciach okolo 4-tisíc pacientov.

V utorok pribudlo rekordných 7 055 pozitívnych PCR testov, najviac od začiatku pandémie. Doteraz bol najvyšší denný prírastok 6 805 prípadov zo štvrtka 4. novembra. V utorok urobili takmer 25-tisíc testov, pozitivita bola 28,5 percenta.

Prečo má tretia vlna dramatický priebeh?

V rovnakom období minulého roka sme na tom boli lepšie. Niektorí si preto kladú otázku, či

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Slovensko, Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie