Denník N

Je najvyšší čas zastaviť to nebezpečné šialenstvo

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Doteraz sme počúvali, že s týmito ľuďmi treba diskutovať, presviedčať ich. No v situácii, akej už nejaký čas čelíme, treba urobiť viac.

Autor je publicista, v rokoch 2010 až 2012 bol poradcom premiérky Ivety Radičovej

Spomínate si na Matovičove výpady proti šéfke ŠÚKL-u? Spomínate si na jeho spochybňovanie vedcov a odborníkov a útoky proti nim? Na jeho nedôstojné statusy? Tým všetkým podnecoval a smeroval agresivitu a primitívne pudy, až sa napokon lekári a vedci museli začať obávať o vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych.

Že to s dnešnou situáciou nemá nič? Omyl. Samozrejme, sú tu aj iné faktory vrátane nezodpovedných postojov a spôsobov opozície. Ale to stupídne vypúšťanie a smerovanie agresivity zo strany vtedajšieho premiéra bolo pre mnohých spúšťačom a samo osebe i vo svojich dôsledkoch bolo mimoriadne nebezpečné. Na zahrávanie sa s prízemnými emóciami a pudmi vždy doplatia nevinní, príkladov je na to viac než dosť.

Prerážanie dna politickej (ne)kultúry prináša trpké ovocie. Slušní ľudia sú ohrozovaní a čoraz ťažšie je zastať sa vedcov a expertov bez vystavenia sa riziku vlastného ohrozenia. Vedci, zdravotníci, predavačky i ďalší sa musia obávať o svoju bezpečnosť a na kolabujúce nemocnice doplácajú zodpovední a zaočkovaní pacienti. Verejný priestor ovládli extrémisti a iní šialenci. Provokujú, terorizujú, ohrozujú. Oni určujú aj témy. Absurdné. Je najvyšší čas to zastaviť.

Doteraz sme počúvali, že s týmito ľuďmi treba diskutovať, presviedčať ich, počúvali sme priam plačlivé výzvy, aby sa správali zodpovedne. Toto všetko je namieste na začiatku, no v situácii, akej už nejaký čas čelíme, treba urobiť viac. Ešteže konzílium odborníkov stratilo trpezlivosť a prišlo s návrhmi sprísnenia opatrení. Lenže opäť tie vládne polovičaté riešenia…

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie