Denník N

Košický newsfilter: Mozaiky slávneho Júliusa Jakobyho zachraňujú spod zateplenia polystyrénom

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk

1. Jakoby bol niekoľko rokov pod polystyrénom

Mozaika Júliusa Jakobyho Foto – FB Andrea Čepiššáková

Pri zatepľovania dvoch košických základných škôl na Kežmarskej ulici v rokoch 2013 a 2016 prekryli hrubým polystyrénom mozaiky Júliusa Jakobyho. Až v týchto dňoch ich zbavujú lepidiel a náterov a snažia sa ich dať do pôvodného stavu.

Na prekryté a poškodené diela Jakobyho upozornil Daniel Liška, ktorý narazil na tento problém v roku 2017, keď zhromažďoval informácie o poprednom košickom umelcovi. Neskôr vydal jeho monografiu, ktorá dostala prestížnu Cenu Dominika Tatarku.

„Keď sme začali pracovať na knihe, mali sme len základné informácie o tom, že Jakoby má v Košiciach okolo desať mozaikových prác. Bolo potrebné ich hľadať, pretože v tom čase neexistoval žiaden katalóg jeho diel,“ povedal Liška denníku Korzár.

Trvalo však niekoľko rokov, kým sa odborníci dohodli s vedením košického magistrátu (mesto je zriaďovateľom oboch škôl) na obnove poškodených diel. Problémom bol fakt, že rekonštrukcie škôl boli financované z eurofondov.

Podľa Lišku sa Jakoby radí medzi najvyhľadávanejších slovenských výtvarníkov, ako sú Benka, Fulla, Galanda či Bazovský. Socha Júliusa Jakobyho, ktorej autorom je Juraj Bartusz, zdobí Alžbetinu ulicu neďaleko Dómu sv. Alžbety.

Foto – FB Andrea Čepiššáková

2. Firme, ktorá dodávala roboty do CERN-u, hrozí konkurz 

Pandémia a s ňou spojený pokles objednávok zasiahol predtým úspešnú košickú firmu ZTS Výskumno-vývojový ústav do takej miery, že viacerí veritelia ju už tlačia do konkurzu. Pre nevyplatené mzdy odišli viac než dve tretiny zamestnancov, ostali tridsiati.

Firma pritom donedávna patrila medzi špičku v rámci domáceho strojárskeho vývoja. Svoje roboty odolné voči rádioaktívnemu žiareniu dodala jadrovým elektrárňam aj do špičkového švajčiarskeho strediska pre jadrový výskum CERN.

Podľa účtovnej správy vedenie podniku vidí možnú záchranu iba v prilákaní strategického zahraničného investora. S Denníkom E však odmietlo akúkoľvek komunikáciu o aktuálnej situácii.

Prvé vážnejšie problémy sa v ústave objavili vlani v lete, keď mu súdy poskytli dočasnú koronakrízovú ochranu pred veriteľmi. Firma vtedy informovala, že jej problémy sú po koronakrízovom poklese objednávok iba dočasné a postupne sa sama stabilizuje.

Na jar tohto roku sa ZTS VVU ešte vyhol konkurzu tým, že vyplatil pohľadávku bratislavskej firmy Dom zdravého života. Od minulého mesiaca však čelí ďalšiemu konkurzu. Teraz ho iniciuje bratislavská právnická spoločnosť SHM Partners. Súd už spustil konkurzné konanie. Či vyhlási samotný konkurz, zatiaľ nie je známe. Rovnako ani výška pohľadávky veriteľa.

Ústav iba na daniach a odvodoch dlhuje vyše 460-tisíc eur. Správa o hospodárení firmy za prvý polrok tohto roku navyše konštatuje, že Slovenská sporiteľňa pre nesplácaný úver ZTS VVU zaradila do registra neplatičov, a tak sa firma nevie dostať ani k úverom.

ZTS VVU Košice dodával CERN-u zariadenie na umiestňovanie kryomagnetov v tuneli. Foto – CERN

3. Košické vianočné trhy len pre očkovaných

Vianočné trhy v centre Košíc tento roku budú, ale iba pre zaočkovaných. Vymedzený priestor na Hlavnej ulici ohradia a vstup bude kontrolovaný.

Košice sú podľa covid automatu od pondelka čierne. Ak by ostali v čiernej farbe, počet návštevníkov vianočných trhov – otvoria ich 1. decembra, skončia 6. januára – by nesmel presiahnuť stovku.

Koncerty a vystúpenia na pódiu pri Immaculate budú do 22. decembra, potom už len počas silvestrovskej noci.

Zmenou oproti minulým rokom bude aj počet stánkov. „Po dohode s regionálnym úradom verejného zdravotníctva sme ich zredukovali na 15,“ uviedol hovorca magistrátu Vladimír Fabian. Vyberú tých stánkarov, ktorí mali najlepšie hodnotenie v roku 2019.

Po minulé roky bolo na Hlavnej ulici zhruba 40 stánkov, vlani vianočné trhy pre pandémiu zrušili.

Na prešovskej radnici ešte diskutujú o podobe vianočných trhov. Snina a Sobrance však už oznámili, že na námestiach ich tento rok organizovať nebudú. Ak vôbec, tak len v obmedzenom režime o trhoch uvažujú v Medzilaborciach, Michalovciach, Humennom i vo Vranove.


4. Kraj vyzýva podnikateľov, aby pomohli odmeňovať zaočkovaných

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie