Denník N

Zeman prehovoril jazykom Kotlebu

Foto - TASR
Foto – TASR

Český prezident urobil úbohosť, ktorou prekonal vulgárne nadávky v rozhlasovom rozhovore či opilecké knísanie pri korunovačných klenotoch.

Dobre vám bude v kaštieli, odkázal v novembri banskobystrický župan Marian Kotleba postihnutým a ich rodičom, keď ho v petícii žiadali, aby využil viac než dva milióny eur z eurofondov na projekt, ktorý by ľudí s postihnutím integroval do spoločnosti vytváraním bytov a domov v bežných mestských štvrtiach a ich zamestnávaním.

Na úroveň Kotlebu, ktorý by ľudí s postihnutím videl najradšej izolovaných, v stredu klesol český prezident Miloš Zeman. „Vôbec sa mi to nepáči a som proti,” odpovedal, keď sa ho spýtali na zaraďovanie postihnutých detí k nepostihnutým v školách. „Deti sú oveľa šťastnejšie, keď sú umiestnené v rovnocennej komunite,“ myslí si prezident.

Toto je úbohosť, ktorou prekonal vulgárne nadávky v rozhlasovom rozhovore či opilecké knísanie pri korunovačných klenotoch. Je to nehoráznosť, ktorú hneď vyvrátili odborníci na vzdelávanie a prácu s postihnutými.

Nájsť tisíce ľudí, ktorí už šťastne vyrástli v triedach so spolužiakmi bez zdravotného postihnutia, nie je žiadny problém. Práve prístup spoločnosti k týmto ľuďom ukazuje, aká vyspelá je.

Česko týmito slovami Zeman zráža na dno, ale krajina si nezaslúži byť posudzovaná len podľa necitlivého, hulvátskeho prezidenta. Za posledné desiatky rokov spravili naši susedia pre hendikepovaných mnoho skvelých projektov. Na Slovensku máme síce empatického prezidenta, ktorý rozumie práve témam znevýhodnených, ale vecne proces integrácie hendikepovaných často viazne. Napríklad na ľuďoch ako je Kotleba, ktorý má právomoc rozhodovať o peniazoch na dôležité projekty.

Späť k Česku – reč symbolov a jazyk, ktorý hlava štátu používa, sú pre atmosféru v spoločnosti veľmi dôležité. Schopnosť empatie voči druhým či takt už sedemdesiatročný Zeman nezíska. Česko teraz zúfalo potrebuje nájsť človeka, ktorý prezidenta presvedčí, aby neodpovedal na všetky otázky a občas mlčal.

Čítajte viac
Český prezident povedal, že nepodporuje spoločné vzdelávanie hendikepovaných a nehendikepovaných detí. Je to škandalózne vyjadrenie, hovorí odborníčka.

 

Komentáre

Teraz najčítanejšie